''TSK K. Irak'ta ABD ile karşılaşabilir''

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Amerikan eski Genelkurmay Başkanı Richard Myers, Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesi durumunda, Amerikan kuvvetleri ile karşı karşıya gelebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin sesi radyosuna konuşan Myers, görevde olduğu 2003 yılında Irak'ın Süleymaniye kentinde, Türk askerlerinin, başlarına çuval geçirilerek tutuklandığını hatırlattı.
Myers, Türkiye'nin Kuzey Irak'a müdahalesi halinde, bu gibi olayların yeniden meydana gelebileceğini söyledi.
Amerikan eski Genelkurmay Başkanı'na göre, PKK Irak'ın öncelikli sorunu değil. Myers, "Oradaki öncelik, Bağdat ve diğer bölgelere saldırı düzenleyen aşırı unsurlar. Bu yüzden, PKK ile mücadele kolay değil" dedi.
Orgeneral Myers, terör örgütü PKK ile mücadele, Irak savaşı ve Amerikan kongresine sunulan Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarıları değerlendirdi. Myers, PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığı konusunda Türkiye’deki hassasiyetin bilindiğini, ABD güçlerinin neden askeri olarak bu soruna çözüm bulmadığına ilişkin soru üzerine şöyle dedi:
“Bu işin çözümlenmesi için çok çaba sarf edildiğini düşünüyorum. Biliyorsunuz, ABD, Türkiye ile çok iyi ilişkileri olan Orgeneral Joe Ralston’ı göreve atadı. Bazı adımlar atıldığını düşünüyorum. Zorluklardan biri, PKK’nın çok küçük olması ve dağlık bir bölgede faaliyet göstermesi - dolayısıyla peşlerinden gitmek kolay değil. Bir diğer zorluk da Irak’ın egemen bir devlet olması. Açık konuşmak gerekirse, Irak’taki öncelikler farklı. PKK bu önceliklerden biri değil. Oradaki öncelik, Bağdat ve diğer bölgelerde saldırı düzenleyen aşırı unsurlar. İşte bu nedenlerden dolayı, PKK’yla mücadele kolay değil.'' Emekli Orgeneral Richard Myers, Türkiye’nin sınır ötesi operasyon düzenlemeden önce Türk ordusu ve hükümetinin vatandaşlarını korumak için yapabileceği çok şey olduğuna inandığını söyledi. Myers, “Irak’a girerlerse, benim korkum, iki dost kuvvetin yanlışlıkla karşı karşıya gelmeleri. Amerikan veya Irak birliklerinin Türk birlikleriyle karşılaşmaları. Biliyorsunuz, birkaç yıl önce çok kötü bir olay yaşanmıştı. Neyse ki o olayda kimse yaralanmadı. Ancak sınır ötesi operasyon düzenlendiği takdirde bu gibi olaylar beni kaygılandırır. Tabii, bunun yanında Türk vatandaşları PKK tarafından öldürülüyor. PKK bir terör örgütüdür. Bütün dünya bunu kabul ediyor. Irak’taki Kürt liderler de bunu kabul ediyor. Benim umudum ister ABD kuvvetleri, isterse başka güçler tarafından bu sorunun çözümlenmesi'' dedi.
Myers, Ermeni soykırımı tasarısının zaman zaman gündeme geldiğini, görevi sırasında da buna karşı çıktığını anlattı. Emekli ABD’li komutan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben insanların bu konu hakkında dikkatli davranmalarını istiyorum. Geçmişte meydana gelmiş bir olaydan söz ediyoruz. Ne olduğu konusunda farklı görüşler var. Dünyanın en güçlü devletlerinden biri olan ABD’nin, taraf tutmadan önce şunu düşünmesi gerekir: Bir tarafta iyi ilişkilere sahip olmak istediğimiz, stratejik müttefikimiz olan çok önemli bir ülke var. Bu müttefikimizle olan ilişkilerimize çomak sokmadan önce çok iyi düşünmemiz gerekir. Bu Ermenileri umursamadığımız anlamına gelmiyor. Duygusal davranmadan önce bu meseleye daha dikkatle yaklaşmalıyız. Çünkü sözünü ettiğim ilişki daha iyisine layık. Tarihi bilgiler ışığında tartışılmayı hakkeden bir konu bu. İlişkilerimizi ileriye bakarak düzenlemeliyiz. Geçmişe bakmakta da fayda var bazen, ama ileriye gitmeye çalışıyoruz.'' Myers, Irak savaşından önce Saddam Hüseyin’i kitle imha silahlarından vazgeçiremediklerini, var olduğu öne sürülen kitle imha silahı bulamadıklarını anlatırken, savaş başlamadan önce buna dayanarak hareket ettiklerini anlattı. Emekli ABD Genelkurmay Başkanı, şöyle konuştu:
“Saddam Hüseyin’e bir çıkış yolu vermiştik. Savaştan önce bir tümeni Türkiye’den geçirmek istemiştik. Türkiye ‘hayır’ dedi. Bu konuda çok demeç verdim. Herkes bu olay nedeniyle Türkiye’ye karşı bir tutum içinde olduğumuzu düşündü. Bu doğru değil. Bu konunun görüşüldüğü bütün toplantılara katıldım. Başkan, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı, Ulusal Güvenlik Konseyiyle toplantılar yaptım. Kimse, bu olay nedeniyle Türkiye aleyhinde bir tutum sergilemedi. Türkiye egemen bir devlettir. Elbette hayal kırıklığı yarattı, ancak bu onların kararıydı. ’Evet’ demek zordu tabii Türkiye için. Üzülmüştüm, ama geçmişe bakmıyorum, ileriye bakıyorum. Genel olarak, savaş başlarken daha fazla uluslararası destek olsaydı daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. Biraz destek vardı. Büyük operasyonlar tamamlandıktan sonra Irak’a 30 ülke yardım etmeye çalışıyordu. Ama esasen, ilk aşamalarda daha çok ülke destek verseydi daha iyi olurdu.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious