TSK Kabil'de komutayı devralıyor

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan NATO'nun Kabil Bölge Komutanlığı, 7 Nisan'da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye, Fransa'dan devralacağı komuta göreviyle beraber Kabil'deki asker sayısını da 750'den bin 150'ye çıkarıyor.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan NATO'nun Kabil Bölge Komutanlığı, 7 Nisan 2007 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne geçiyor. Türkiye'nin Fransa'dan devralacağı komuta göreviyle beraber Kabil'deki asker sayısını da 750'den bin 150'ye çıkarıyor.

Afganistan'da NATO bünyesinde Türkiye, Fransa ve İtalya tarafından dönüşümlü olarak icra edilen Kâbil Bölge Komutanlığı'nın 2'nci dönem liderliğini, 7 Nisan'dan itibaren Türkiye geçiyor. Komutanlığın Fransa'dan Türkiye'ye geçmesi nedeniyle bugün (6 Nisan 2007) Kabil'de devir-teslim töreni düzenlenecek.

2. Dönem Kâbil Bölge Komutanlığı görevini, Tuğgeneral Kasım Erdem üstlenecek. Kabil Bölge Komutanlığı görevini 8 ay süreyle devralacak olan TSK, 6 Aralık 2007'de bu görevi İtalya'ya devredecek.

Birleşmiş Milletler ve NATO'nun konuya ilişkin kararları çerçevesinde Kabil'de Barışı Destekleme Görevleri icra edilen Kabil Bölge Komutanlığı'nın Fransa'dan Türkiye'ye geçmesiyle birlikte, buradaki Türk askeri sayısı 750'den bin 150'ye yükselecek. Kabil'de yeni görev alacak birlik, biri kadın yüzbaşı olmak üzere 65'i subay ve astsubay, toplan 400 personelden oluşuyor. Yeni görevlendirilen personel, ağırlıklı olarak bölge komutanlığı karargahının lojistik ve muhabere hizmetlerini yürütecek.

TSK, ayrıca mayıs ayında da Kosova Güney Görev Kuvvet Komutanlığı liderliğini bir yıllığına devralacak. KFOR kapsamında, halen 35 ülkenin katılımı ile 16 bin kişiden oluşan çok uluslu güç, beş sektör halinde görevini sürdürüyor. Prizren'de yerleşik Kosova Türk Tabur Görev Kuvveti, Almanya, Avusturya ve İsviçre'nin katılımıyla oluşturulan Çok Uluslu Güney Görev Kuvveti sektöründe görevine devam ediyor.TSK'nın Mayıs 2007'den itibaren üsleneceği liderlik döneminde ise KFOR'a ilave katkılar yapması öngörülüyor.

Türkiye, halen Kosova ve Afganistan'ın yanı sıra Bosna- Hersek, Sudan/Darfur ve Lübnan'da icra edilen barışı destekleme harekatlarına aktif olarak katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious