TSK Kandil'i nasıl vurdu?

TSK Kandil'i nasıl vurdu?.42291
  • Giriş : 16.12.2007 / 13:50:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:19:43

Yapılan hava akınının ardından Türk topçusu da Kuzey Irak'ta hedefleri bombaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

Saat: 12:03 - KUZEY IRAK'TAKİ KALADİS BÖLGESİNE 1 ÖLÜ VE 6 YARALI GETİRİLDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Türk uçaklarının dün gece bombaladıkları Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nın yakınında bulunan Kaladis bölgesine 1 ölü ve 6 yaralının getirildiği belirtildi. Kaladis Kaymakamı Hüseyin Ahmed, bombardımandan sonra Kaladis'e 1 ceset ve 6 yaralı getirildiğini söyledi.

Öte yandan Erbil'deki EMC Hastanesi'ne de bacağı kopmuş bir yaralının getirildiği bildirildi. Hastaneye getirilen Suzan Muşir Celal isimli 18 yaşındaki gencin dün gece bombardımanda bacağı koptuğu ve sabah Erbil'e getirildiği kaydedildi.

Saat: 11:06 - KÜRT KÖYLÜLERİ SINIRDAN KAÇMAYA BAŞLADI

Türk ordusuna bağlı uçakların dün gece PKK'nın Kandil'deki mevzilerini bombalamasının ardından civarda bulunan köylerde yaşayan vatandaşların, daha güvenli bölgelere doğru kaçmaya başladığı bildirildi.

Bölgedeki yetkililer, Kandil yakınlarında bulunan Ranyala ve Kaladis bölgelerine göçlerin olduğunu, bombardımandan kaçan bazı vatandaşların buralara sığındığı belirttiler. Ayrıca Koritan, Lerce ve Mardo köylerinde 5 yaralı olduğu, bir çocuğun da bombardımanın ardından kaybolduğu bildirildi.


Saat: 10:56 - GENELKURMAY: KÖYLER VURULMADI

Genelkurmay Başkanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı uzun menzilli silahlarla Irak'ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edildiği bildirildi. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonların askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edeceği belirtildi.

Basın mensuplarının, operasyon alanlarına can güvenlikleri açısından girmemelerini isteyen Genelkurmay, operasyonların tamamen terör örgütüne yönelik olduğunu belirterek, Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı olmadığını vurguladı.

Diyarbakır'dan kalkan uçakların üstlerine geri dönmeleriyle birlikte Hakkari'nin Çukurca ilçesinden de yoğun top sesleri duyulmaya başladı. Sınır bölgesindeki top atışları, sabaha kadar devam etti. Diyarbakır'daki İkinci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda ise şu an sessizlik hakim.


Saat: 10:50 - ÖNCE UÇAKLAR VURDU SONRA TOPÇULAR BOMBA YAĞDIRDI

Türk silahlı Kuvvetleri'nin Kandil'deki PKK kamplarına yaptığı hava akınının ardından Türk topçusu da Kuzey Irak'ta önceden belirlenmiş hedeflere bomba yağdırdı.

Genelkurmay açıklamasında yer verilen ayrıntılara göre 'Uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla, Irak'ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir.' denildi.


Saat: 10:40 - KÜRT YÖNETİMİ KANDİL'İN BOMBALANDIĞINI DOĞRULADI

Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi, Türk ordusunun dün geceden itibaren Kandil Dağı'ndaki PKK mevzilerini bombaladığını doğruladı. Kürt Yönetimi Divan Başkanı Fuad Hüseyin, "Kandil dağındaki PKK mevzileri Türk topçuları tarafından sabaha kadar bombalandı" dedi.

Hüseyin, Cihan'a yaptığı açıklamada "Türk askerinin bölgede operasyonlar yaptığı haberleri doğru. Topçu ateşi sabah saat 09.00'a kadar devam etti. Bombalama sesleri duyulduğu haberleri geliyor" diye konuştu.

PKK'nın Kandil'deki ana kampının bombalandığı şeklindeki haberlerin henüz doğrulanmadığına dikkat çeken Hüseyin, bölücü örgütteki ölü ve yaralı konusunda net bir bilgi olmadığını, bölgeden çok çeşitli bilgiler geldiğini belirtti.

Hüseyin, resmi açıklamanın günün ilerleyen saatlerinde yapılacağını sözlerine ekledi.


Saat: 10:30 - AMERİKA'NIN İLK 'OPERASYON' AÇIKLAMASI

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği harekatı değerlendirdi. Schalow, "PKK ile mücadele konusunda Türkiye ile çok yoğun çalışmalar yapıyoruz" dedi.


Saat: 10:15 - PKK'NIN ANA KARARGAHI VURULDU

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği hava harekatında PKK terör örgütünün ana karargahının da vurulduğu bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Kandil dağına savaş uçakları ile yapılan bombardımanda terörö örgütünün pek çok binasının yerle bir edildiği bu binaların birinin de örgütün sözde ana karargahı olduğu bildirildi.


Saat: 10:00 - KYB VURULAN KÖYLERİ AÇIKLADI

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) internet sitesi, Kandil bölgesinde birkaç köyün vurulduğunu öne sürdü.

KYB internet sitesi, "Kandil bölgesindeki bilgi sahibi bir kaynağa" dayanarak verdiği haberde yerel saatte 02.00’de gerçekleşen operasyon sırasında Türk uçaklarının, “Kortek, Razia, Mardo ve Halatokan ile Kandil dağındaki diğer köyleri hedef aldığını, olayda bir kişinin öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını iddia etti.

Söz konusu köylerdeki halkın bölgeden kaçtığını ileri süren site, operasyonun saat 04.00’te durduğunu da kaydetti. DHA


Saat: 09:45 - BBC, OPERASYONU DÜNYAYA BÖYLE DUYURDU

TSK'nın Kandil Dağı'nda gerçekleştirdiği hava harekatını son dakika gelişmesi olarak dünyaya duyuran BBC, "Türk uçakları, sınır ötesinde 'Kürt asileri' olduğu sanılan hedefleri bombaladı" dedi.

Haberde ayrıca bazı köylerin vurulduğunu da bildiren İngiliz yayın kurumu, söz konusu köylerde 'asilerin' olup olmadığının teyid edilmediğini de kaydetti.


Saat: 09:20 - PKK'NIN SÖZDE KOMUTA BİNASI VURULDU

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği hava harekatında bombaladığı Levce köyü'nde örgütün sözde karargah vinalarının da yerle bir edildiği öğrenildi.

Köylülerden alınan bilgiye göre bölücü terör örgütü PKK'nın sözde kararghı olarak kullanılan binaların yerle bir edildiği açıklandı.

Henüz doğrulanmayan bilgilerde Örgütün üst düzey bir yöneticisinin de bombardımanda öldüğü iddia edildi.


Saat: 08:45 - İRAN DA KANDİL'İ BOMBALIYOR İDDİASI

Türkiye'nin büyük operasyonundan sonra İran'ın da Kandil'deki bazı mevzilere topçu ateşi aştığı iddia edildi.

NTV muhabirinin Kuzey Irak'tan verdiği bilgilere göre, İran'ın Kandil dağının eteklerinde yer alan Levce köyüne ağır topçu atışı yaptığı iddia edildi. Bu köy PKK terör örgütü sözde liderlerinin basınla görüştükleri bir köy olarak biliniyor. Bombardıman bilgisini köyün muhtarı açıkladı ancak bu bilgi resmi kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Kandil dağı'nın 10, 12 kilometrelik bir alanda yer alan bu köyleri PKK terör örgütünün lojistik ve yaşam alanı olarak kullandığı biliniyor.

Saldırılara karşı 'canlı kalkan' olarak da kullanılan bu köylere yönelik İran topçu atışında can ve mal kaybı konusunda henüz bilgi alınamadı.


Saat: 08:00 - Genelkurmay BAŞKANLIĞI'NIN RESMİ AÇIKLAMASI

Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının 16 Aralık 2007 günü saat 01:00'dan itibaren uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulmuştur.

Hava harekatına katılan uçaklarımız, saat 04:15 itibarıyla emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir.

Uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla, Irak'ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerine verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonlar, askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edecektir. Baştan beri açıklandığı gibi, operasyonlar tamamen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne yönelik olup; Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı değildir.

Genelkurmay Başkanlığınca daha önce duyurulduğu gibi, değerli basın mensuplarının operasyon alanlarına girmemeleri, can güvenlikleri açısından önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Saat: 07:45 - ÇUKURCA'DA YOĞUN TOP SESLERİ DUYULUYOR

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonda, sabaha karşı yoğun top sesleri duyulmaya başlad�ı.

Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda bu gece savaş uçaklarının olağanüstü hareketliliği yaşandı. Gece saat 00.12'de peşpeşe havalanan yaklaşık 30 savaş uçağı, saat 03.00 sıralarında üsse dönmeye başladı. Uçakların Diyarbakır'dan havalanmasından bir süre sonra Hakkari'nin Çukurca ilçesinde ve Kuzey Irak sınırında top sesleri duyuldu.


Saat: 07:20 - HAREKETLİ GECE...

Kandil Dağı'ndaki PKK hedefleri 24 adet F-16 tarafından vuruldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gece yarısı Diyarbakır'dan kalkan F-16 savaş uçaklarıyla düzenlediği sınır ötesi operasyonda terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinin bulunduğu Kandil ve Zap'taki ana karargahlarının vurulduğu öğrenildi.

Türk Silahlu Kuvvetlerı'nin Kuzey Irak'ta PKK kamplarına yönelik düzenlediği operasyonda Kandil ve Zap'ta bulunan ana karargahlarının da hedef alındığı belirtildi.

Terör örgütünün üst düzey yönetecilerinden Murat Karayılan ile sözde silahlı kanadınını sorumlusu Dr. Behoz Erdal Kod adlı Feyman Hüseyin'in Avrupa ve Kuzey Irak içinde teröristlerle uydu telefon ve telsizle yaptığı görüşmelerden bulunduğu yerler tespit edildi. Tespitin ardından Diyarbakır'dan kalkan F-16 savaş uçakları verilen koordinatlara bomba yağdırdı.

Bombardımanda Kandil Dağı ve Zap Kampı'nda teröristlerin kullandığı ana karargahları yerle bir edildi.

Türk savaş uçaklarının bombandumanı sırasında Kandil ve Zap'tan uçaksavarlarla karşılık verildiği öğrenilirken, teröristlerin kullandığı 8 uçaksavar bataryası imha edildi. Bombalamada teröristlerin dünya ile iletişim kurduğu ve internet yayınlarının yaptığı sığınaklarında hedef alındığı belirtildi. Hava operasyonunda terör örgütünün ağır kayıplar verdiği kaydedildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ 2. KEZ SINIR ÖTESİNE GEÇTİ

Amerika ile başlayan istihbarat paylaşımıyla birlikte güvenlik güçleri ikinci kez sınır ötesine geçti. Diyarbakır'dan kalkan F-16 savaş uçakları, terör örgütü PKK'nın yuvalandığı bölgeleri bombaladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, 28 Kasım 2007 tarihinde sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilmesiyle gözler Kuzey Irak'a çevrilmişti. Görevlendirmenin ardından güvenlik güçleri, 1 Aralık 2007 günü istihbari çalışmalar kapsamında Hakkari'nin Çukurca ilçesinin güneydoğusunda Irak hudutları içinde, 50-60 kişilik bir PKK'lı terörist grup tespit ederek, bölgeye yakın durumda bulunan ateş destek vasıtaları ile yoğun bir uygulama yapılmıştı. Uygulama sonucunda, terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiği, teknik vasıtalarla tespit edilmişti.

İki hafta sonra ise güvenlik güçleri bu defa terör örgütünün yuvalandığı Kandil Dağı'nı hedef aldı. Diyarbakır'daki İkinci Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan gece yarısı havalanan ve gece görevi yapmaya imkan tanıyan Lantirn sistemleriyle donatılmış F-16 savaş uçakları, havadan hedeflere bomba yağdırdı.

Jetlerin kalkış ve inişleri işte böyle görüntülendi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious