TSK tekrar Apaçi'ye döndü

TSK tekrar Apaçi'ye döndü.13411
  • Giriş : 11.11.2008 / 10:31:00

TSK, 6 ay önce pahalı diye almaktan vazgeçtiği helikopterler için yeniden ABD'nin kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarruz helikopteri sıkıntısı çeken TSK, altı ay önce pahalı diye alımından vazgeçtiği Apaçi helikopterlerinin alımı için tekrar ABD'nin kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 1990'lı yılların başında ABD'den satın aldığı 10 Süper Kobra (Cobra) ve hibe yoluyla gelen bu modelin bir alt versiyonu 20 adet Kobra helikopterini uzun yıllar boyunca terörle mücadele de yaygın bir şekilde kullandı. Ancak artık eskimelerinden dolayı Kobra modellerinden yeterli derecede randıman alınamıyor. Bu nedenle sıcak çatışmalardaki bütün yük sekiz tane Süper Kobra'ya kalmış durumda. Sekiz tane diyoruz çünkü Süper Kobra'lardan biri Kuzey Irak'a 1997 yılında yapılan operasyonda, diğeri ise bu yıl Şubat ayında yapılan sınır ötesi operasyonda düştü. Ayrıca üç Süper Kobra'nın da geçen yıl Hakkari'de çöken hangarın altında kalarak hasar gördüğünü unutmamak lazım. Gerçi hasar gören bu üç helikopter onarıldıysa da birkaç yıl içinde onlardan da artık fazla randıman alınamayabilir. Durum böyle olunca TSK'nın elinde aktif olarak kullanabileceği Süper Kobra sayısı böyle giderse beş altıya düşebilir. Aslında kendi tarruz helikopterini üretmek isteyen Türkiye, 1996 yılında başlattığı çalışmalarını İtalyan Agusta Westland firması ile anlaşma sağlayarak sonlandırdı. Bu firmanın sağladığı teknoloji transferi ile 51 adet T-129 adlı tarruz helikopteri üretilecek. Ancak bu helikopterlerin ilk teslim tarihi 2013. Tamamı ise 2015'te verilecek. Elindeki Kobra helikopterlerin azalmasından dolayı 2013'e kadarki süre de sıkıntı yaşanabileceğini gözönüne alan TSK, ara süreçteki ihtiyacı karşılamak üzere bu yılın başlarında ABD'den 12 tane daha Süper Kobra almak için başvurdu. Ne varki Türkiye, ABD'den "bizim ihtiyacımız var satamayız" cevabını aldı. Gerçekten de elinde 170 adet olan Süper Kobra bulunan ABD, bunları Afganistan ve Irak'ta kullandığından vermek istemiyor. ABD, buna karşın Türkiye'ye elinde çok miktarda olan ve üretimi süren Apaçi (Apache) helikopterlerinden satabileceğini söyledi. Türkiye tarafı da başta buna olumlu bakarak geçtiğimiz Nisan ayında Apaçi'nin yeni üretim AH-64D modellerinden 10 tane talep etti. Ancak ABD'nin tanesi için 27 milyon fiyat biçtiği Apaçi helikoptelerinin maliyetini pahalı bulan Türkiye, alımdan vazgeçti. Apaçi'nin üzerinde olan ve fiyatının artmasına neden olan Longbow radarının sökülerek maliyetin düşürülmesi fikri de o günlerde gündeme geldiyse de bir sonuç alınamadan konu kapanmıştı. Ne varki savunma çevrelerinden edinilen bilgiye göre son dönemlerde tırmanan terör olaylarının ardından operasyonlarda tarruz helikoptelerine daha fazla ihtiyaç duymaya başlayan Türkiye, Apaçi helikoptelerini almak için tekrar harekete geçti. Önümüzdeki günlerde ABD'yle fiyatın düşürülmesi için pazarlığa oturulacağı belirtiliyor.

SÜPER KOBRA'DA TAYVAN UMUDU

Türkiye bir taraftan Apaçi helikopterlerinin alımı için harekete geçmeye hazırlanırken, diğer taraftan hala ilk talep ettiği Süper Kobra'lardan temin etme umudundan da vazgeçmiş değil. Bu nedenle bir savunma uzmanının TSK'ya Süper Kobra temini için önerdiği bir yol bir süredir savunma çevrelerinde tartışılıyor. Buna göre Süper Kobra'ların bu silahı Türkiye ve ABD dışında dünyada envanterinde bulunduran üçüncü ülke olan Tayvan'dan alınması planlanıyor. 60 adet Süper Kobrası bulunan Tayvan, yakın zaman içinde ABD'den Türkiye'nin pahalı diye alımına tereddütle baktığı AH-64D Apaçi helikopterlerinden 30 adet alacak. Bu alımı yapması durumunda Tayvan'ın elindeki Süper Kobra'ların bir kısmının atıl duruma geçeceği düşünüldüğünden ihtiyaç duyulan 12 adet Süper Kobra'nın bu ülkeden alınabileceği belirtiliyor. Ancak bunun yapılabilmesi için de bu tür silahları satarken silahı alan ülkenin bunu başka bir ülkeye satması durumunda yine kendisinden izin alması şartını koşan ABD'nin de onayı gerekiyor. Şimdi Türkiye bir taraftan biraz cep yakan Apaçi helikopterlerini almaya çalışırken diğer taraftan da Süper Kobralar için ısrarcılığını sürdürüyor. Savunma çevrelerinden edinilen bilgiye göre şu an ağırlık daha çabuk olacağından Apaçilerin alınmasında. Bu konuda önümüzdeki birkaç ay içinde netlik sağlanacağı belirtiliyor.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*