TSK ve askeri savcıya 'örtbas' suçlaması

TSK ve askeri savcıya 'örtbas' suçlaması.12798
  • Giriş : 04.07.2009 / 20:40:00
  • Güncelleme : 04.07.2009 / 20:37:33

Şehit Albay Rıdvan Özden'in eşi: Soruşturmaları askerler yaptığı sürece faili meçhuller açığa çıkmaz...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 1995 yılında öldürülen Mardin İl Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden dosyasını 'suikast şüphesi'yle yeniden açtı.

Şehit albayın eşi Tomris Özden, askerî savcılığın yıllardır olayın üstünü örttüğünü savunurken, sivil savcılar tarafından başlatılan soruşturmanın 'gerçeklerin ortaya çıkması için' önemli olduğunu söyledi. 'PKK ile çatışmada şehit düştüğü' açıklanan eşinin otopsi yapılmadan toprağa verildiğini bildiren Tomris Özden, askerî mahkemelerin görev alanlarının sınırlandırılmasını 'yargılamanın şeffaflaşması' için gerekli olduğunu belirtti. Şehit albayın eşi şunları söyledi: "Askerî suçlar askerî yargı tarafından soruşturulduğu sürece bu tür faili meçhuller açığa çıkmaz. Yargının sivilleşmesi bu açıdan çok önemli."

Tomris Özden'e göre eşiyle ilgili askerî soruşturma 'şeffaf bir şekilde' yapılmadı. "Bakın darbecilerin kanlı postal izi tam 14 yıldır evimde duruyor. Ben bu izi silemedim" diyen Özden, otopsi yapılsın talebine ise yıllardır cevap verilmediğini hatırlattı. Özden, "Gerçek neyse ortaya çıksın' diyorum. Ama duyan olmuyor. Olayın üstü örtülüyor." diye konuştu.

Gündemdeki askerî-sivil yargı tartışmalarını da hatırlatan Özden şöyle devam etti: "Askerî suçlar askerî yargı tarafından soruşturulduğu sürece bu tür faili meçhuller açığa çıkmaz. Yargının sivilleşmesi bu açıdan çok önemli. Belgeye 'kâğıt parçası' diyen zihniyet benim eşimin ölümünü de soruşturup, yargılamadı. Olay hep örtbas edildi. 'PKK ile çatışmada şehit düştü', 'Şakağından vuruldu' dediler. Otopsi yapmadan gömdüler. Oysa mermi izi eşimin şakağında değil ensesindeydi. Benim eşimi bugünküne benzer çete yapıları öldürdü. Nasıl bugün bu çetelerin ortaya çıkarılması için çaba sarf edilmiyorsa o zaman da benim eşimin olayı örtbas edilerek çeteler korundu." Eşinin ölümüne benzer olayların hemen her yıl yaşandığını belirten Özden, birçoğunun üstünün örtüldüğünü hatırlatıyor. Özden, bu örtme biçiminin 'şehit kanıyla vatan toprağı koruma' olarak topluma yansıtılmasından da şikâyetçi. Bu şekilde demokratikleşme ve şeffaflaşma çabalarının üstünün mahalle baskısıyla kapatıldığını belirtiyor.
Tomris Özden, medyanın tutumunu da eleştiriyor. Kocasının ölümünün peşine düştüğünden beri medyanın bir kesiminin sürekli kendisini hedef gösterdiğini belirten Özden şu değerlendirmelerde bulunuyor: "Bazı medya kuruluşları eşimin olayını araştıracağına beni hedef gösteriyor. Bana susmam için mahalle baskısı uyguluyor. Medya silahşörleri bana hep sus, dile getirme dedi. Aynı kalemler Ergenekon konusunda destekleyici şeyler yazıyorlar. Emin Çölaşan sürekli beni hedef haline getiriyor. Beni eleştiriyor. Gerçeklerin ortaya çıkmasını neden istemiyor acaba?"

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı Albay Özden'i öldürenlerin PKK'dan ayrılan itirafçılar tarafından oluşturulan 'Bıçak Timi'nden olabileceği iddialarını araştırıyor. Ergenekon savcılarının da cinayeti önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen üçüncü iddianameye aldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*