TSK'da irtica temizliği ağustos'ta başlıyor

TSK'da irtica temizliği ağustos'ta başlıyor.17180
  • Giriş : 20.07.2008 / 11:04:00

YAŞ'ın, ağustostaki toplantısında 20 dolayında subay ve astsubayın TSK ile ilişiğinin kesilmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılda iki kez yapılan YAŞ toplantılarının ilki ağustos ayı başında gerçekleşecek. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri"nin üst düzey komuta kademesi yeniden şekillenirken, disiplinsizlikleri nedeniyle Ordu ile ilişiği kesilecek personelin dosyaları da ele alınacak. ANKA"nın edindiği bilgiye göre, YAŞ toplantısında, 20 dolayında personelin dosyaları gündeme gelecek. TSK ile ilişiği kesilen subay ve astsubayların kesin sayısı ise YAŞ kararlarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından açıklanacak. İrticai faaliyetlere katıldığı gerekçesiyle TSK"dan atılacak personele ilişkin dosyalara diğer toplantılarda olduğu gibi hükümet kanadının şerh düşmesi bekleniyor.

KOMUTA KADEMESİ

Orgeneral Yaşar Büyükanıt"ın Genelkurmay Başkanı şapkası ile son kez katılacağı toplantıda yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ"a bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor. Orgeneral Büyükanıt yaş haddi nedeniyle emekli olurken, koltuğunu devralacak Orgeneral Başbuğ da, Büyükanıt gibi 2 yıl süreyle görev yapabilecek. Orgeneral Başbuğ da yaş haddi nedeniyle 2010 yılında emekli olacak.

Orgeneral Başbuğ"un da iki yıl görev yapacak olması bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı"na yapılacak atamayı daha da önemli kılıyor. Çünkü bu yılki Kara Kuvvetleri Komutanı, 2010 yılında Orgeneral Başbuğ"dan görev devralacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için ise iki aday bulunuyor: 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner. Askeri uzmanlara göre, bu yıl Orgeneral Başbuğ"dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı"nın en güçlü adayı Orgeneral Işık Koşaner. Koşaner bu göreve atanır ise iki yıl kuvvet komutanlığı yaptıktan sonra 2010 yılında Genelkurmay Başkanı olacak. 4 yıl süreli Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna Orgeneral Koşaner de ancak 3 yıl süreyle oturabilecek. Yaş haddi nedeniyle Orgeneral Koşaner"in 2013 yılında görevi devretmesi gerekiyor.

Orgeneral Koşaner"in bu göreve getirilmesi TSK"nın yakın tarihinde ikinci kez oluyor. Genelde 1. Ordu Komutanları Kara Kuvvetleri Komutanlığı"na getiriliyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda da buna benzer bir olay yaşanmıştı. 2002 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu koltuğunu Orgeneral Hilmi Özkök"e bırakırken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı"na beklentilerin aksine Orgeneral Edip Başer yerine dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman"ı getirmişti. Bu durum "sürpriz" olarak nitelendirilmiş ve üzerinde uzun yıllar spekülasyon yapılmıştı.
İstanbul 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman"ın emekliye ayrılması sonrasında bu göreve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun"un gelmesi bekleniyor. Bu yıl Jandarma Genel Komutanı değişirken, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları ise bir yıl daha görevlerini sürdürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*