TSK'da tarihi değişim

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihinin en büyük değişimine hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara gücü, iki ana komutanlık haline getiriliyor. Genelkurmay Başkanı Özkök'ün uzun zamandır üzerinde çalıştığı plana direnen bazı generaller de tasfiye edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapısını baştan sona değiştiriliyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün uzun zamandır üzerinde çalıştığı, Genelkurmay Başkanlğı nöbetini devralacak olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da imzasını taşıyan plana göre Genelkurmay Karargahı ve kuvvet komutanlıkları tamamen değişiyor.

Kademeli olarak yaşama geçirilecek plan için bazı adımlar atıldı. Önümüzdeki yıllarda köklü değişiklikler yaşama geçirilecek. Plana göre 4 orduya sahip Kara Kuvvetleri Komutanlığında Ege Ordu ve 3. Ordu lağvedilecek, sadece birinci ve ikinci ordular kalacak.

Plan, karargahı İstanbul'da bulunan 1. Ordu ve karargahı Malatya'da bulunan 2.Orduyu "Doğu ve Batı Grup Komutanlıkları" haline getiriyor. Türkiye bu iki ordunun görev sahasına bölünecek.

Planda Genelkurmay Karargahının yapısı tamamen değişiyor, merkezi bir karargah kuruluyor. Yıllara yayılan plana göre Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları Genelkurmay Başkanlığının çatısına çekilecek. Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, halen mevcut olan taktik birimlerlerde yeni değişikliklerle plana tamamen uyumlu hale getirilecek.

Kuvvet komutanlıkları kapatılıyor

Kuvvet komutanlıkları Genelkurmay Başkan yardımcıları haline geliyor. Kuvvet komutanları yerine, birimlerden sorumlu yardımcılar olacak. Plandaki önemli bir değişiklikte, bütün kuvvetlerde ayrı ayrı bulunan, lojistik, istihbarat, plan prensipler, eğitim gibi daire başkanlıkların da iptal edilmesi ve bu birimlerin Genelkurmay Karargahından, J Başkanlıkları tarafından tek merkezden yürütülür hale getirilmesi. Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı, ikiye bölünecek. Genelkurmay'da mali işlerden sorumlu yeni bir J başkanlığı da kurulacak ve böylece mali yönetim de tek elde toplanacak..Plan bu haliyle Amerikan ve İngiliz ordularının karma bir modeli olarak nitelendiriliyor

Direniş tasfiye getirdi

Genelkurmay Başkanı Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde üzerinde çalıştığı planı Genelkurmay'a gelince hızlandırdı. Genelkurmay Harekat Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sırasında plana hem kuvvetlerden hem de Genelkurmay'dan direniş geldi. Hatta Dönemin Harekat Başkanı emekli Korgeneral Köksal Karabay'ın bu nedenle pasif göreve atandığı ve erken emekliliğini istemek zorunda bırakıldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious