TSK'da 'vicdani red' tartışmaları sürüyor

TSK'da 'vicdani red' tartışmaları sürüyor.7601
  • Giriş : 08.12.2008 / 22:30:00
  • Güncelleme : 08.12.2008 / 22:41:27

Avrupa kültürü tarafından normal karşılanan vicdani reddin, kültürümüze aykırılığı tartışma götürmez bir gerçektir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye"de gerginliklere de neden olan "vicdani ret"i askerler de tartışıyor. TSK"nın resmi yayınlarından Stratejik Araştırmalar Dergisi"nde bir Kurmay Binbaşı "vicdani" ret üzerine ayrıntılı bir makale yazdı.

İLK KEZ BİR YORUM GELDİ

Vicdani ret konusuna bugüne kadar hiç sıcak bakmayan ve tepkili olduğu bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) "dan ilk kez bir yetkili Türkiye"de vicdani reddin nasıl olması gerektiğine dair yorum yaptı. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Yayınlarından olan Stratejik Araştırmalar Dergisi"nde bir makale kaleme alan Mu. Kur. Bnb. Ersin Kaya, vicdani ret hakkının tanınması yönünde bir yasa çıkarılması halinde bu yasanın, "Avrupa Konseyinin tavsiye kararları da göz önüne alınarak sağlam temellere oturtulması ve yeni sorunları beraberinde getirmeyecek kadar kapsamlı hazırlanması gerekmektedir" dedi.

AİHM KARARINA VURGU

Genelkurmay'ın Ankara Basımevinde bastırılan derginin 2006"da çıkan eylül sayısında "Vicdani Ret Uygulaması ve Türkiye" başlığıyla yayımlanan makaleyi Mu. Kur. Bnb. Ersin Kaya isimli askeri bir yetkili kaleme aldı. Kaya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"nin (AİHM), vicdani retçi Osman Murat Ülke"ye ilişkin verdiği kararın kamuoyunda çok tartışma yaratması, askerlik yaşı da gelen yurttaşları bir beklentiye sokması üzerine makaleyi ele aldığını belirtiyor.

YASA KAPSAMLI OLMALI

Türkiye'de örf ve adetlerin hukukun yazılı olmayan kurallarından olduğunu belirten Mu. Kur. Bnb. Ersin Kaya, hukuk sisteminin de kendi kültüründen etkilendiğini yazdı. Kaya, makalesinde "Avrupa kültürü tarafından normal karşılanan vicdani reddin "askere gitmeyene kız verilmediği", "ana sütünün helal edilmediği" kültürümüze aykırılığı tartışma götürmez bir gerçektir" ifadelerini kullandı. Stratejik Araştırmalar Dergisi"nde yayımlanan makalesinde Kaya, vicdani ret hakkının tanınması yönünde bir yasanın Avrupa Konseyinin tavsiye kararları da göz önüne alınarak, sağlam temellere oturtulmuş ve yeni sorunları beraberinde getirmeyecek kadar kapsamlı hazırlanması ele alınması gerektiğini savundu.

ViCDANi RET NEDiR?

Vicdanî ret, bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda askerlik hizmetini reddetmesidir. Vicdanî ret, Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerce tanınan "askere gitmeyi reddetme" hakkıdır. Bu hakkın uygulanması ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı ülkelerde vicdanî retçiler askerlik yapmak yerine, zorunlu olarak bir kamu hizmetinde görevlendirilmektedirler.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*