TSK'dan askeri tesiste ölen Emrah için açıklama

TSK'dan askeri tesiste ölen Emrah için açıklama.15900
  • Giriş : 11.07.2009 / 22:14:00

Sadece uzman çavuş çocuğu değil, astsubay çocukları da tesise alınmadı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TSK, Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi'ndeki askeri kampa yüzmeğe giden fakat içeri alınmadığı için tellerden içeri girmeye çalışırken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden uzman çavuş çocuğu Emrah'la ilgili açıklama yaptı. TSK'dan yapılan açıklamada sadece uzman çavuşun çocuğunun değil, yanında bulunan 3 astsubay çocuğunun da tesislere alınmadığı belirtildi.

İşte TSK'dan yapılan açıklama:

1. 09 Temmuz 2009 günü bazı yayın organlarında yer alan haberin, doğru bilgiye dayalı oluş şekli ilgili yayın organlarına iletilmesine rağmen, bazı haber ve yorumların 09 Temmuz 2009 tarihindeki haber paralelinde verilmeye devam ettiği görülmüştür.

2. Bu nedenle, daha önce ilgili yayın organlarına gönderilen açıklama metninin yayınlanmasına ihtiyaç görülmüştür.

a. Yaşları 15-16 arasında üçü astsubay, biri uzman çavuş çocuğu olan dört genç, 5'inci Kolordu Komutanlığının Marmara Ereğlisi'ndeki Sosyal Tesislerine günü birlik giriş yapmak için, 06 Temmuz 2009 tarihinde saat 16.45 sularında nizamiye bölgesine gelmişlerdir. Talimatlardaki giriş ile ilgili kurallara uymadığı tespit edilen dört gencin tesislere girmesine müsaade edilmemiştir.

b. Nizamiye bölgesini terk eden dört genç, kampın başka bir bölgesinden kaçak olarak içeri giriş yapmaya çalışırlarken, Emrah UÇAR tel örgüye tırmanmış, bu sırada tel örgü yakınında bulunan aydınlatma direğinden destek almak için tutunmuş ve elektrik akımına kapılmıştır. Şahsın yanında bulunan arkadaşları ise çevreye ve nöbetçilere bağırarak olayı duyurmuşlar ve yardım istemişlerdir.

c. Olay bölgesine intikal eden iki askeri tabip (Kardiyoloji uzmanı ve pratisyen) tarafından Emrah UÇAR'a ilk müdahale yapılmış ve saat 17.15'te ambulansla Çorlu Asker Hastanesine sevk edilmiş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir.

ç. Meydana gelen olayla ilgili olarak 5'inci Kolordu Komutanlığı idari, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı (Tekirdağ) ise adli soruşturma başlatmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

HT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*