TSK'dan Kırgız ordusuna yardım

TSK'dan Kırgız ordusuna yardım.8292
  • Giriş : 01.07.2009 / 15:24:00

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Serpil Alpman, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki askeri işbirliğinin hiçbir ülkeye karşı olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine askeri malzeme yardımının teslimi için düzenlenen törende konuşan Büyükelçi Alpman, iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki işbirliğinin her geçen gün artığına dikkati çekerek, bu askeri yardımların bölgenin barış ve istikrarına yönelik olduğunu vurguladı.

TSK'nın gönderdiği malzemenin hayırlı olmasını dileyen Büyükelçi Alpman, teslim törenine katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine uzun yıllar hizmet vereceğini değerlendirdiğimiz bu malzemeler, her türlü arazi ve iklim koşullarda görev yapabilecek, üstün teknoloji ve performansa sahip ve TSK'nın yaygın olarak kullandığı NATO standartlarında malzemelerdir" diye konuştu.

Büyükelçi Alpman, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye ile Kırgızistan arasında yapılan yıllık lojistik uygulama protokolleri çerçevesinde yardım yaptığını söyledi.

Türk dış politikasının temelini, Ulu Önder Atatürk'ün de direktifi olan "Yurtta sulh, cihanda sulh" prensibinin oluşturduğunu kaydeden Alpman, iki ülke arasında gelişen işbirliğinin bölgede barışı ve istikrarı hedeflediğini vurguladı.

Alpman, Kırgızistan Savunma Bakanlığı, Milli Muhafız Birliği Komutanlığı, Hudut Muhafız Birliği ile İç Kuvvetler Komutanlığına teslim edilen askeri malzemenin değerinin 1 milyon 370 bin dolar olduğunu bildirdi.

Büyükelçi Alpman, TSK'nın gönderdiği malzeme arasında 11 adet araç, el, araç ve sabit merkez telsiz cihazları ile telsiz rölesi, telefon santrali, alarm cihazları, şarj aletleri, batarya blokları, güç kaynakları ile megafonlar, gece görüş cihazları, lazer hedef noktalayıcıları ve el dürbünleri, işaret tabancaları, aküler, jeneratör, üst arama detektörleri, benmari, tabldot takımı, karyola ve ayakkabı gibi malzemelerin bulunduğunu belirtti.

Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı Albay Marat Kenjesariyev de Bakanlığı adına TSK'ya ve Türk hükümetine teşekkür ederek, Kırgızistan ile Türkiye arasında ilişkilerin her alanda çok yakın olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine teknik malzeme yardımına büyük önem verdiklerini kaydeden Kenjesariyev, TSK'nın verdiği malzemelerin, Nisan ayında Betken eyaletinde yapılan "Güvenlik-2009" eğitim tatbikatında kalite kontrolünü geçtiğini ifade etti.

Milli Muhafız Birliği Komutanı Tuğgeneral Asanbek Alımkojoyev ise iki ülke arasındaki askeri işbirliğini her alanda çok başarılı geliştiğini ifade etti. Alımkojoyev, Kırgız askerlerine eğitim veren Türk subayların diğer ülkelere nazaran en başarılı subaylar olduğunu gördüğünü söyledi.

İç Kuvvetler Komutanı Albay Abılmajın Şadıbekov da kardeş ve dost ülke Türkiye'nin Silahlı Kuvvetlerinden yapılan yardımın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Şadıbekov, TSK'da ve Türk Jandarmasında eğitim alan Kırgız askerlerinin çok başarılı olduklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*