TSK'nın yüzde 50 yerli hedefi 2 yıl şaştı!

TSK'nın yüzde 50 yerli hedefi 2 yıl şaştı!.13237
  • Giriş : 27.12.2008 / 10:42:00

TSK'nın ihtiyacının en az yüzde 50'sinin Türkiye'den karşılanması konusunda, daha önce planlanan 2011 yılı yerine iki yıl erkene alarak, 2009 yılında gerçekleştirebilecek...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacının en az yüzde 50'sinin Türkiye'den karşılanması konusunda, daha önce planlanan 2011 yılı yerine iki yıl erkene alarak, 2009 yılında gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Antalya Belek'teki Rixos Premium Otel'de düzenlenen Sinerjitürk 2008 Toplantısı çerçevesinde, AA muhabirinin, Türk Savunma Sanayii'nin 2009 projeleri ve hedefleri konusundaki sorularını yanıtladı.

Murad Bayar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacının en az yüzde 50'sinin Türkiye'den karşılanması konusundaki hedefin iki yıl önce gerçekleşebileceğini vurgulayarak, ''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının en az yüzde 50'sini, Türkiye'de üretim yoluyla karşılamayı amaçlamış ve bunu 2011 olarak planlamıştık ancak şimdi bu tarihi gelecek yıla çektik. Yani, ihtiyaçların en az yüzde 50'si, daha erken, tamamıyla yerli imkanlarla karşılanacak'' dedi.

2009 SAVUNMA PROJELERİ

Bayar, 2009 yılındaki önemli projeler arasında, yer alan halen üzerinde çalıştıkları projenin genel maksat helikopteri olduğunu belirterek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin , güvenlik güçleri ile kamunun yanı sıra özel sektörün de ihtiyaç duyacağı genel maksat helikopterlerini Türkiye'de üretmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Şu aşamada, üretilmesi planlanan helikopterler konusunda lisans yarışması yaptıklarını bildiren Bayar, yarışma sonucunda uygun lisansı bulmaları durumunda, genel maksat helikopterinin tamamıyla Türkiye'de üretileceğini ifade etti.

Lisans yarışmasında son aşamaya gelindiğini anlatan Bayar, genel maksat helikopteri projesini, gelecek yılın ilk yarısında bitirmeye çalışacaklarını söyledi.

2009 yılındaki diğer önemli büyük bir projenin hava savunma projeleri olacağını vurgulayan Bayar, bu projenin de ilerlediğini kaydetti. Bayar, hava savunma projelerini, gelecek yıl nihai bir aşamaya getirmeyi hedeflediklerini de vurguladı.

Türk savunma sanayiinin, gelecek yıl yüzde 20 oranında bir büyüme göstereceğini belirten Bayar, nihai hedef olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının en az yüzde 50'sini, Türkiye'de üretim yoluyla karşılamayı amaçladıklarını söyledi.

KÜRESEL KRİZ VE SAVUNMA SANAYİİ

Savunma sanayiinin, katma değeri çok yüksek bir sektör olduğunu, rekabet gücünün yüksek olduğunu vurgulayan Bayar, savunma sanayiindeki istihdamın da nitelikli bir istihdam olduğunu söyledi.

Savunma sanayiinin katma değerinin yüksek olması sebebiyle dünya ekonomisi içinde güçlü olduğunun altını çizen Bayar, küresel krizin etkilerinin, Türkiye'deki iç pazarın da katkısıyla, savunma sanayii sektörünü olumsuz etkilemeyeceğini vurguladı.

SAVUNMADA AMAÇ SİNERJİ OLUŞTURMAK-

Bu toplantı amacının, Türkiye'deki profesyoneller ile yurt dışındaki profesyonelleri biraraya getirmenin oluşturduğunu, Türk profesyonellerin, uluslararası alanda çok başarılı olduklarını ve birçok şirketin tepe noktasında yer aldığını belirten Müsteşar Bayar, Türk şirketlerinin AR-GE çerçevesinde yüksek teknolojiye dayalı üretime geçtiklerini kaydetti.

Yüksek teknolojiye dayalı üretimin, teknik bir birikim de zorunlu kıldığını anlatan Bayar, bu nedenle, Türkiye'nin teknolojik birikimini, yurt içinin yanı sıra, yurt dışında yaşayan uzmanlarla işbirliği ile güçlendireceğini ifade etti.

Türkiye'nin, yurt içindeki ve yurt dışındaki yetişmiş insan gücü potansiyelini değerlendirmesi gerektiğini belirten Bayar, son yıllarda gerçekleştirilen yerli yüksek teknoloji ürünlerinin üretiminde, bu Türk profesyonellerin büyük katkısının bulunduğunu vurguladı.

Özellikle savunma sanayi ile ilgili alanda, yurt dışında ciddi oranda yetişmiş Türk uzmanın bulunduğunu vurgulayan Bayar, bu türden sinerji toplantılarıyla, Türkiye'nin insan kaynağı potansiyelini, daha etkin değerlendirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

YERLİ KESKİN NİŞANCI TÜFEĞİ

Bu arada, toplantı çerçevesinde bazı yerli savunma sanayii şirketerinin ürünleri de sergilendi. Sergilenen ürünler arasında ise en çok MKEK tarafından geliştirilen ve 1250 metrelik menzile sahip keskin nişancı tüfeği dikkati çekti. MKEK yetkilileri, tamamıyla yerli üretim olan bu yeni keskin nişancı tüfeğinin, Jandarma'nın da görüşleri ve istekleri çerçevesinde geliştirildiğini ve Türkiye şartlarına uygun bir uzun menzilli tüfek olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*