TSK'nın ziyareti CHP'yi memnun etti

TSK'nın ziyareti CHP'yi memnun etti.16357
  • Giriş : 03.09.2008 / 16:24:00

Genelkurmay'ın Ergenekon tutuklusu iki Orgeneral'e yaptırdığı 'resmi' ziyaret, Ankara'da gündemi bir anda değiştirdi. CHP cephesi bu ziyaretten memnun.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığı, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi'nin bugün Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanan emekli komutanlar Hurşit Tolon ile Şener Eruygur'u TSK adına ziyaret ettiğini açıkladı. Bu ziyaret gündeme bomba gibi düştü. CHP ziyarete destek verdi hatta geç kalmış buldu.

CHP: GEÇ KALMIŞ BİR ZİYARET

Mersin Milletvekili CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Genelkurmay tarafından tutuklu paşalar Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'a yapılan ziyareti değerlendirdi. Özyürek şunları söyledi:

"Geç kalmış bir ziyaret. İki orgeneral de TSK'da üst düzeyde önemli görevler yapmış, Türk Ordusu'nda herhangi yanlış bir davranışı olmamış saygın komutanlardır. Ne yazık ki bunlar gözaltına alındığında TSK'dan hiçbir sahip çıkma veya benzeri tepki kamuoyuna yansımadı. Kamuoyunda bu bir vefasızlık olarak görüldü. Yeni Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un talimatıyla bu ziyaretin yapıldığı anlaşılıyor. Ordu yanlıştan dönmüştür."

ÖYMEN: TSK'NIN SAHİP ÇIKMASI İSABETLİ

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, TSK'nın emekli paşalara sahip çıkmasını normal karşıladığını açıkladı. Öymen, söz konusu ziyaretle ilgili olarak şunları söyledi:

"Hangi suçtan suçlandıkları bile bilinmediği halde iki emekli orgeneral bugün tutuklu bulunuyor. Buna rağmen milletvekillerinin, çeşitli dernek üyelerinin ziyaretleri engelleniyor. Demokratik ülkelerde bunun normal olduğunu düşünmüyorum. Tamam hukuki bir süreç işlemektedir ancak insanlar mağdur edilmemelidir.

Genelkurmay Başkanlığı'nın iki eski değerli komutana sahip çıkma, onlarla ilişki kurma isteği içinde olmasını yadırgamıyoruz. 'Sağlık durumları nedir, birşeye ihtiyaçları var mı?' diye sormaları normaldir. Mesela bir Vali tutuklansa İçişleri yetkilileri onu ziyaret etmez mi? Askerin ziyareti neden yadırganıyor? Biz bunu isabetli bir hareket olarak değerlendiriyoruz ve eleştirilecek bir yanı olmadığını düşünüyoruz."

OKAY: ÖNEMLİ BİR GİRİŞİM

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi'nin, TSK adına emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'u cezaevinde ziyaret etmesini, ''önemli bir girişim'' olarak değerlendirdi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Okay, TSK'nın bu ziyaretinin, yargıya müdahale anlamına gelmediğini söyledi.

İki kuvvet komutanının, zor günlerinde ziyaret edildiğini ifade eden Okay, bunun, beşeri, insani ve hukuki bir ilişki olduğunu bildirdi.

Kocaeli Cumhuriyet Savcılığının, ziyaret yasağının delindiğini belirten Okay, ''TSK'nın iki mensubunun ziyaret edilmesi önemli bir girişimdir'' dedi.

''TSK'DAN ZİYARET OLUNCA KABUL...''

CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya'nın cezaevinde komutanları ziyaret ettiğini ancak CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter'in ziyaret etme talebinin kabul görmediğini anımsatan Okay, ''Savcılık, birilerine görüşme imkanı tanıdığına göre Serter'e de aynı şekilde tanıması lazım.

TSK'dan ziyaret olunca kabul ama birlikte çalıştığı arkadaşları ziyaret etmek isteğinde 'hayır...' Bu çifte standart olur'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*