TSK'yı polemiğe çekmeyin, muhatabınız benim

TSK'yı polemiğe çekmeyin, muhatabınız benim  .12908
  • Giriş : 05.03.2008 / 09:04:00

Erdoğan, sınır ötesi kara harekâtının ardından gündeme getirilen iddiaları cevapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, sınır ötesi kara harekâtının ardından gündeme getirilen iddiaları cevaplarken, önemli uyarılarda bulundu.

Operasyondan beklenen ve planlanan amacın hasıl olduğunu, tek bir sivilin dahi burnu kanamadan TSK'nın büyük bir başarı elde ettiğini vurgulayan Başbakan, harekâtın iç politika malzemesi yapılmasına tepki gösterdi. Siyasî sorumluluğun kendilerine ait olduğunu belirtirken, "Sakın Silahlı Kuvvetleri'mizi polemiğe çekmeye çalışmayın. Varsa eleştirecek olan, onların siyasi muhatabı biziz." dedi. Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'a da isim vererek şu çağrıyı yaptı: "Her şey, parti siyasetinden ibaret değildir. Oy hesaplarının da üzerinde değerler vardır. 'Hükümete muhalefet edelim' diye, şehitlerimize saygısızlık yapmayın, o kahramanlara haksızlık etmeyin." Askerimizin hem gidişinin hem dönüşünün terör örgütü için sürpriz olduğunu da dile getiren Başbakan, bu konudaki eleştirilere ise şu sözlerle cevap verdi: "Herhalde haber vererek, 'dönüyoruz, döndük', davul zurnayla bunu bildirerek, en tehlikeli olan bir dönüş harekâtı duyurulmaz. Bunu zaafmış gibi gündeme getirenler, bilerek ya da bilmeden Türkiye'nin terörle mücadelesine gölge düşürmektedirler." Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği kara harekâtını değerlendirdi. Kara harekâtından beklenen ve planlanan amacın hasıl olduğunu vurgulayan Erdoğan, ordunun karakışta, gece karanlıkta, ayakta bile durmanın zor olduğu bir coğrafyada fevkalade başarılı bir operasyon icra ettiğini anlattı. Operasyon boyunca tek bir sivilin burnunun bile kanamamasının her takdirin üzerinde olduğunu söyledi. Bu konudaki eleştirilerden yakınan Erdoğan, muhalefetin istismarcı siyaset anlayışından bu meselede bile vazgeçemediğini savundu.

Başbakan, askerî birliklerin yurda dönmeleri üzerine yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını, aksine üstünü örttüğünü kaydederken, dönüş tarihinin ilan edilmemesinin güvenlik açısından gerekli olduğunu vurguladı. Harekâtın bitiş tarihinin kamuoyuna açıklanmamasını zaafmış gibi gündeme getirenlerin Türkiye'nin terörle mücadelesine gölge düşürdüğünü ifade ederek, birlik ve beraberlik gerektiren bir milli meselenin siyasi polemik konusu yapılmasının sorumluluk duygusuyla bağdaşmadığını bildirdi.

"Sorumluluk sadece yönetenlere, hükümete düşmüyor, bir ülkenin muhalefeti de, anamuhalefeti de, medyası da, sivil toplumu da bu tür konularda sorumluluk duygusuyla hareket etmelidir.'' diyen Başbakan, ulusal güvenlik konularının her ülkede partiler üstü tutulduğunu dile getirdi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "(Sınır ötesi yapılan harekâtta) Parti kimlikleri bir kenara bırakılır; hangi siyasi tercihten olursa olsun herkes, teröre karşı ortak bir irade etrafında kenetlenmek için çalışır. Çünkü bu meselede söz konusu olan birlik ve beraberliğimizdir. Vatandaşlarımızın can güvenliğidir, şehitlerimizin kanıdır, insan hayatıdır. Allah bize buradan gelecek oyu nasip etmesin... Sınır ötesi harekât, öyle iç politika malzemesi yapılacak bir konu değildir. Seçmen tüketimi için, gaz almak için yapılmaz. Ordumuz, her şartta, her mevsimde üstüne düşen vazifeyi en iyi şekilde yerine getirmeye hazır ve buna muktedir olduğunu, gerekli cesarete de kurmay zekasına da kabiliyet ve donanıma da fazlasıyla sahip olduğunu bu harekâtta göstermiştir. Gidişi de dönüşü de terör örgütü için sürpriz olmuştur. Böyle bir harekâtın nasıl yapılacağını, askerin neye ihtiyacı olduğunu, ne kadar kalınması gerektiğini bu beyefendiler mi biliyor? Bırakın, onu da Genelkurmay'ımız bilsin. Bu kahramanların hakkını, ne yapsak ödeyemeyiz. Askerlerimiz, başta da öngörüldüğü gibi en kısa sürede en iyi sonuçla geri dönmüştür. Kim ne derse desin, maksat büyük ölçüde hâsıl olmuştur."

Başbakan Erdoğan, terörle mücadelenin, teröristler silahı bırakana kadar devam edeceğini vurgulayarak, zaman ve zemin neyi gerektirirse, bundan sonra da onun yapılacağını bildirdi. Terörle, teröristlerle, terörü doğuran kaynaklarla, terörün bağlantılarıyla mücadelenin kesintisiz ve tereddütsüz devam ettiğini bildiren Erdoğan, askerî, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik tüm alanlarda çalışmaları daha da derinleştirerek sürdüreceklerine işaret etti.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonlara da değindi. İsrail'in Filistin halkına Gazze'de uyguladığı şiddettin, her türlü insaf ölçüsünü aşan bir boyuta vardığını ifade eden Erdoğan, Gazze'de sükunetin sağlanmış olmasından, İsrail'in operasyonu sona erdirmesinden memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

Başörtüsüne destek veren Alevi dernekleri AK Parti Grubu'nda

Alevi örgütleri, başörtüsü özgürlüğüne destek vermek için Ankara'da büyük bir toplantı düzenleyecek. Organizasyona siyasi liderlerin de katılması bekleniyor. İlk davet MHP lideri Bahçeli'ye yapıldı. 11 Alevi örgütü geçtiğimiz günlerde Bahçeli'yi ziyaret ederek, hem başörtüsü özgürlüğüne verdiği destek sebebiyle teşekkür etti hem de toplantıya çağırdı. Bahçeli, "Bizzat gelmek istiyorum. Ancak gelemesem bile mutlaka parti yönetiminden bir temsilci göndereceğim." dedi. 11 dernek yöneticisi dün de AK Parti Grubu'ndaydı. Aleviler, Erdoğan'ın konuşmasını dinledi, partililerle çeşitli konularda görüşmeler yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious