Tsunami onlarca köyü yok etti

Tsunami onlarca köyü yok etti.9892
  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

7.8 şiddetindeki deprem nedeniyle oluşan 5 metrelik tsunami dalgaları onlarca köyü haritadan sildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Büyük Okyanus'un güneyindeki Solomon Adaları açıklarında TSİ ile bu sabah meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.8 şiddetindeki deprem nedeniyle oluşan 5 metrelik tsunami dalgaları onlarca köyü haritadan sildi. Endonezya, Papua Yeni Gine ve Avustralya'da tsunami uyarısının verilmesine yol açan depremde en az 6 kişi ölürken bölgede büyük bir panik yaşandı.

Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare, CNN'e yaptığı açıklamada "Sabretmemiz gereken çok ağır bir durumdayız. Ölü sayısının artması bekleniyor. Pek çok sahil kasabasıyla iletişim kuramıyoruz" dedi. Solomon Ulusal Felaket Konseyi Başkanı Fred Fakari, gazetecilere "Takım adalarının batısında bazı köyler tamamen haritadan silindi. Kasabalar çamur seli içerisinde kaldı, yüksek binaların bir kısmı yıkıldı ve evler dümdüz oldu" diye konuştu.

Ülkenin güneyindeki Gizo adasını vuran tsunamiden dolayı iletişim hatları kesildi ve bir hastanenin de aralarında bulunduğu 60 bina hasar gördü. Evlerini tsunami dalgalarının bastığı 2 bin kişi panik içinde yüksek yerlere koştu. Gizo'yu vuran tsunami dalgalarında 12 yaşındaki bir kız ile evinde mahsur kalan bir yaşlı kadının boğularak öldüğü bildirildi. Milyonlarca dolarlık hasarın oluştuğu Gizo'daki görgü şahitleri bazı dalgaların 10 metreyi aştığını, sahildeki evleri tamamen yok ettiğini ve sellerin adanın 500 metre içerisine kadar geldiğini kaydetti. Adada yer alan bir havaalanı ise tamamen sular altında kaldı. Gizo'da yaşayan bir yetkili, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada "İnsanlar sokaklarda çığlık atarak koşuyorlardı. Ada diye birşey kalmadı, sular üzerinde çırpınan insanları görmek içler acısıydı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious