Tsunaminin 3'üncü yıldönümünde kayıplar anılıyor

Tsunaminin 3'üncü yıldönümünde kayıplar anılıyor.17495
  • Giriş : 26.12.2007 / 14:02:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:46:33

Hint Okyanusu'na kıyısı bulunan 12 ülkeyi vuran ve yaklaşık 230 bin kişinin hayatına mal olan deprem ve ardından meydana gelen tsunaminin 3'üncü yıldönümünde kayıplar anılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Endonezya'da, erken saatlerde sirenler çalıp mezarlıklarda ve camilerde toplanan afetzedeler, ölenler için dualar ederken bir yandan da tsunami tatbikatı yapıldı.
 
Felaketin kendisini hissettirdiği Calang şehrinde düzenlenen anma töreninde bir konuşma yapan Açe Valisi İrvandi Yusuf, "Umarım, üzüntülerimizi gözyaşlarımızı arkamızda bırakarak yeni bir sayfaya başlayabiliriz" dedi.

Dünyanın dört bir yanından gelen yardımlara da atıfta bulunan Yusuf, "Umarım bir gün, dünyaya olan borçlarımızı ödeyebiliriz" diye konuştu.
 
Endonezya'da ayrıca bir tsunami tatbikatı yapıldı. Başkent Cakarta yakınlarındaki tatbikata Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ve diğer yetkililer katıldı.
 
Endonezya'nın dışında Tayland'da da gün boyunca anma törenleri düzenlenecek. Bu anma törenleri nedeniyle yakınlarını kaybedenler, kumların üzerine çiçek bırakmak üzere Phuket adasındaki Patong sahiline davet edildi.
 
230 bin hayat soldu
 
26 Aralık 2004'te Güney Asya'da 9.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, depremin hemen ardından tsunami felaketi yaşanmıştı. Hint Okyanusu'na kıyısı bulunan 12 ülkeyi vuran depremde, yarısı Endonezya'nın Açe vilayetinde olmak üzere yaklaşık 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.
 
Depremde Özellikle Açe vilayetinde kurbanların çoğunun kimliği hiçbir zaman saptanamamış ve onbinlerce kişi topluca gömülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious