TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu hakkında suç duyurusu

  • Giriş : 22.08.2007 / 13:35:00

ABF, Ankara Cumhuriyet Savcılığına TTK Başkanı Halaçoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), yaptığı son açıklamalarla ilgili olarak Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu’nu, kurum önüne siyah çelenk bırakarak protesto etti. ABF, Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

TTK önünde toplanan bir grup ABF üyesi, Halaçoğlu’nu istifaya davet etti. Halaçoğlu’nun istifa etmemesi halinde görevden alınmasını talep eden grup adına ABF Genel Sekreteri Eser, basın açıklaması yaptı. Tarihsel konularda araştırma yapan kişilerin, tarafsızlık ilkesi üzerinden ve bilimsel verilere dayanarak konuşması gerektiğini ifade eden Eser, Halaçoğlu’nun açıklamasının bilim dışı olduğunu ifade etti.

Eser, “Türk-İslam sentezi ekseninde bir tarih anlayışına sahip olan yaklaşımda Anadolu’nun kültürel, inançsal ve dilsel zenginliklerini tek tipleştirme çabası vardır. ‘Kürt yok, Alevi yok’ gibi mesnetsiz görüşleri savunmak bilimsel olmaktan daha çok ideolojik bir amacı gütmektedir” dedi.
Halaçoğu’nun sözlerinin “reklam amaçlı” olduğunu savunan Eser, “kimse Aleviliği kendi ideolojik kimliğine alet edemez” diye konuştu. Eser “Cehaletin tırpanı ile aklı, toplumsal hafızayı ve farklı kültürel kimlikleri biçmeye dönük bu yaklaşım ayrımcılık ırkçılık ve kafatasçılık üretmektedir.

Bu değerlendirmeler, Alevileri ve Kürtleri üzmüştür” dedi. Eser, durumu skandal olarak değerlendirirken, Halaçoğlu’nun açıklamasının aynı zamanda “bölücülük” olduğunu savundu. Eser şöyle devam etti:

“Halaçoğlu’nun sözleri, resmi ideolojinin inkarcı ve asimilasyoncu stratejilerinden beslenmiştir. Devletin resmi belge ve tarih arşivinden ırkçılık üretmek gibi bir misyonu üstlenmiş olmak, hukuksal açıdan bakıldığında bir suçtur. Türkiye’de ayrımcılığa karşı önleyici bir çerçeve yasa olmadığı için Halaçoğlu gibiler medyatik olmak için ipe sapa gelmez görüşlerle ortalığı germeye ve toplumsal ilişkileri bozmaya çalışıyorlar. Toplumda önyargı oluşturmaya dönük bu yaklaşımların durdurulması için Halaçoğlu’nun derhal görevden alınması gerekiyor.” ABF üyeleri daha sonra suç duyurusunda bulunmak üzere Ankara Adliyesi’ne gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious