TTNet'in tarifesinde çarpıtılan konu

  • Giriş : 15.05.2009 / 18:53:00
  • Güncelleme : 15.05.2009 / 18:44:02

Türk Telekom'un 8 Megabit hızındaki yeni internet tarifesi hizmete sunuldu. Ama bilgi eksikliği ve yanlış yorumlar tarifeyi farklı bir boyuta taşıdı.Türk Telekom yetkilisi sorulara cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Telekom dün yeni bir tarife ve tek fiyat uygulaması ile internet hızının, söz konusu yeni tarifesi için 8 Megabit olarak sunduğunu duyurdu.

Türk Telekom'un kullanıcılarına daha hızlı internet hizmeti sağlamak için başlattığı bu kampanyada 3 farklı kota uygulaması yer aldı.

4 GB kotalı 8 Megabit hızlı internet tarifesi 29 TL'ye, 6 GB kotalı 8 Megabit hızlı internet tarifesi için 39 TL'ye, sınırsız kotalı 8 Megabit hızlı internet tarifesi de 49 TL'ye satışa sunuldu.

Yeni tarifedeki fiyatların Özel İletişim Vergisi indirimi uygulanmadan önceki fiyatlarla aynı olması TTNet kullanıcılarında kafa karışıklığının 2 nedeninden biriydi.

Türk Telekom dün açıkladığı 'internet paketi' kamuoyunda, sanki mevcut tarifelerin hepsinin bir anda 8 Megabit hıza yükseltildiği ve ücretlerinin de 29 TL, 39 TL, 49 TL yapıldığı gibi algılandı.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Türk Telekom yetkilisi kamuoyunda mevcut tarifelerinin hızının kullanıcının izni olmadan 8 Megabite yükseltilmesinin ve fiyat değişikliğinin söz konusu olmadığını açıkladı. Önce bu yanlışı düzeltmek isteyen yetkili “bu tamamen farklı ve yeni bir internet paketidir” dedi.

Türk Telekom'un fiyatları indirememe nedeni?

Müşterinin beklentisinin fiyat ve kota olduğunu ifade ettiğimiz Türk Telekom yetkilisi konunun asıl nedeninin sunuştan ziyade perakende fiyatlarını direk olarak açıklayamamalarını gösteriyor.

Türk Telekom'un diğer internet servis sağlayıcılarına toptan satışı gerçekleştirdiği için vatandaşın beklentisi fiyatları direk olarak açıklayamadıklarını ve piyasada en büyük oyuncu kendileri olduğu için rakiplerini güçlendirmek için onlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını da ifade ediyor.

“Fiyatlar inecek mi?” sorusunu yanıtlayan yetkili “bu kullanıcıların elinde” diyor. İnternetin Türkiye genelinde kota kullanım ortalamasının 5,4 GB olduğunu söyleyen yetkili, kapasite denilen şeyin internetin ana maliyetini oluşturduğunu, internete ödenen paranın kapasite tarafından belirlendiğini dolayısıyla internetin hızının artırılıp parasının indirilmesi gibi bir beklentinin gerçekleşebilmesi için mevcut kapasitenin daha etkin kullanılabilmesi gerektiğini ifade etti.

"İSTİSMARCILAR DİĞER ABONERİN İYİ HİZMET ALMASINI ENGELLİYOR"

İnternet kullanıcıları arasında belirli bir kesim olduğunu ve bu sınırsız kullanıcıların kendilerine tanınan hakkı istismar ettiğini belirten yetkili “eğer bugün insanlar interneti daha ucuza kullanamıyorlarsa bunun sorumluluğunun büyük bir kısmı kendilerine tanınan hakkı istismar eden kullanıcılardır” dedi.

Sınırsız kullanıcıların istismarları konusunda ne yapabileceklerini araştırdıklarını ifade eden Türk Telekom yetkilisi tüm dünyadaki uygulamaları incelediklerini ve çeşitli örneklerden yararlandıklarını ve dünyada sınırsız diye bir uygulamanın bulunmadığını belirtiyor.

Bizdeki istismarı çarpıcı örneklere açıklayan yetkili bazı kullanıcıların sınırsız paketi alıp bütün apartmana kullandırmasını örnek gösteriyor. Ellerindeki verilerde günde 10 ayda 300 film ve birçok benzeri görüntü ve veri indiren kullanıcı olduğunu ifade eden yetkili, “verilen hakkın istismar edilmesi maliyetin gereksiz yere yukarı çekilmesine ve daha geniş kitlelerin daha ucuza ve daha hızlı internet almasına engel oluyor” diyor.

Sınırsız Tarifede "Adil Kullanım Limiti" nedir?

Dünyada bu tür kullanımların ve istismarın önüne geçebilmek için “Fair Usage Limit” (Adil Kullanım Limiti) uygulaması olduğunu ifade eden yetkili bunun da yanlış anlaşıldığını ifade ediyor.

Adil Kullanım Limiti'nin ortalama 15 GB civarında olduğunu söyleyen yetkili basına yansıyan haberlerde Adil Kullanım Limiti kavramının yanlış anlaşıldığını sanki 15 GB geçenler için fazla ücret uygulaması olacakmış gibi bir hava estirilmeye çalışıldığını ifade ediyor.

Türkiye'de ortalama kota kullanımının 5,4 GB olarak tespit ettiğini hatırlatan yetkili yeni pakette 49 TL'ye 8 Megabit hızlı tarifemizde bu ortalamanın yaklaşık 3 katı kota verdiklerini ifade ediyor.

Adil Kullanım Limiti'nin aşanlar için uyguladıkları sistemi ise şöyle özetliyor: "Adil Kullanım Limiti'ni geçenleri birebir tespit ediyoruz bunlarla iletişime geçip konuşuyoruz. Limit aşımlarında bir istismar var yoksa gerekli bir kullanım mı var öğreneceğiz”

15 GB Adil Kullanım Limiti'nin aşılması durumunda kullanıcının faturasına bunun yansıyıp yansımadığını sorduğumuz yetkili “Adil Kullanım Limiti'nin aşılmasında farkın fiyatlandırılması gibi bir şey söz konusu değildir. Yalnız diğer kullanıcıların haksızlığa uğramasını engellemek için yalnızca hızını kesiyoruz. Buraya dikkatinizi çekmek istiyorum. Mesela kullanıcının her ayın 15'inde fatura kesim tarihi diyelim. Kullanıcı 1 aylık sürenin 23. gününde 15 GB Adil Kullanım Limiti'ni aştı. Söz konusu kullanıcıya uygulanan işlem yalnızca hızının düşürülmesidir. Bu hız sınırlaması yalnıza kullanıcının limit aşımı sonrası ilk faturasının kesildiği tarihe kadardır. Mesela aylık kullanımının 23. gününde aşılan limitle hızı düşürülen abone yalnızca 7 gün düşük hızla kullanıyor hemen bir sonraki fatura döneminin başlamasıyla eski yüksek hızına geri döndürülüyor. ” şeklinde cevap verdi.

8 Megabit hızla 90 liralık tarifeyi 49 lira sunduklarını ve bundan herkesin faydalanması için kolaylık getirdiklerini ifade eden yetkili bu konuda koparılan 'sınırsızdı sınırlı çıktı' gibi itirazları yapanların hem Türk Telekom'a hem de diğer kullanıcılara haksızlık ettiğini düşünüyor.

Şu anda 8 megabit hızlı limitsiz tarifeyi 99'dan satarken, müşterilere 49'a sunmalarının önemli bir hizmet olduğuna dikkat çeken yetkili 1 Megabit hızla kıyaslandığında 8 Megabit hızlı interneti 29-39-49 TL'ye sunmalarının fırsat olduğunu ifade ediyor.

Eğer tam olarak sınırsız bir kullanım talep ediliyorsa diğer tarifelerin aynen durduğunu dile getiren yetkili Cep telefonlarında da benzer uygulamanın olduğuna dikkat çekti aslında tüm operatörlerde limitsiz diye sunulan tariflerin de 3 bin dakika gibi limitleri olduğunu ifade ediyor.

Hem diğer kullanıcılarının hakkına tecavüz edilmesi hem de Türk Telekom'un yatırım maliyetlerini artıran istismarcı kullanıcıların daha kaliteli ve ucuz hizmeti engellediğini ifade eden yetkili konusun uzmanlarından doğru bilgiler almadan abonelerin asılsız açıklamalara itibar etmemesi gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*