TÜ-MER Sağlıkla oynayan katildir

TÜ-MER Sağlıkla oynayan katildir.8374
  • Giriş : 10.11.2008 / 14:08:00

TÜ-MER Gıda Komitesi Başkanı Veteriner Hekim Muhammet Efe:” Ürünlerinde kasti olarak ölümlere sebebiyet verebilecek maddeleri katan ve beslenme yoluyla geçen hastalıklara sebep olan üreticiler ”potansiyel katillerdir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BSF Akademi tarafından 5 yıldır sürdürülen Cumartesi seminerleri bu haftada geniş bir katılımla sosyal sorunlara ışık tutmaya devam ediyor. Tüketici Hakları Merkezi(TÜ-MER) Başkanı Ömer Keser ve yönetim kurulu üyeleri BSF Akademi Cumartesi seminerlerinin bu haftaki konuklarıydı.” Ne tükettiğimizi biliyor muyuz? Ve Tüketici Haklarını Biliyor mu? Başlıklı seminerde tüketicilerin nelere dikkat etmesi gerektiğinin ve hangi haklara sahip olduğunun önemi vurgulandı.

Sağlığımızla oynayanlar ”potansiyel katillerdir”

TÜ-MER Gıda Komitesi Başkanı ve VEFADER Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Muhammet Efe'nin “Ne tükettiğimizi biliyor muyuz?” başlıklı konuşmasında tüketicilerin neleri nasıl tüketmesi gerektiğini anlatarak bilinçsiz tüketimin ve yeme bozukluklarının çeşitli hastalıklara neden olduğunun altını çizdi. Tüketim alışkanlıklarımız anne babadan başlayıp çevre ve sosyo kültürel yapıların etkisiyle devam ettiğini belirten Efe tüketimde bilindik, doğal ve tanındık markaları tercih ederek gıda seçimimizde çok seçici olmamız gerektiğine dikkat çekti. Seminerde bilinçli tüketicinin birtakım tedbirler alması gerektiğini belirten Efe sağlıklı, güvenilir, doğal ve güvenli ürün beklentisi içindeki tüketicinin seçtiği ürünlerin de daha ekonomik ve kaliteli olmasına dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Efe;”ürünlerinde kasti olarak ölümlere sebebiyet verebilecek maddeleri katan ve beslenme yoluyla geçen hastalıklara sebep olan üreticiler ”potansiyel katillerdir” diyerek gıda teröründeki sahtekârlıklara dikkat çekti.

Bilinçlenip haklarımızın farkına varmalıyız

Seminerde konuşma yapan konuklardan TÜ-MER Hukuk Komitesi Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Avukat Faruk Hançer “Tüketici haklarını biliyor mu?”sorusunu yanıtladı. Başımıza bir kaza gelmeden tüketici haklarımızın farkına varamadığımızı belirten Hançer; “Tüketici korunmaya muhtaçtır. Devlet de tüketiciyi korumakla mükelleftir. O yüzden devlet tüketiciyi bilinçlendirmelidir” şeklinde konuştu. Hançer, bir ürünün beklendiği niteliği taşımaması ve beklenilen faydayı sağlamaması halinde 30 gün içinde tüketicilerin ilgili yerlere başvurabileceklerini belirtti. Üründeki hatada üreticinin, imalatçının, satıcının, sağlayıcının hatta sunanın bile sorumlu olduğuna dikkat çeken Hançer, tüketicinin aldığı ürünlerden memnun kalmadığı takdirde üretene de ürünü temin edene de hesap sorabileceğini sözlerine kaydetti.

Tüketici sorunları hakem heyeti var

Hançer; tüketicinin sorunlarıyla ilgilenen ”Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri”nin bulunduğunu ve bu heyetlerin 825 YTL' ye kadar ürünler de söz sahibi olduğu belirti. Ayrıca kaymakamlık, belediyeler, esnaf ve sanatkâr odaları, barolara bağlı avukatlar ve tüketici dernekleri üyelerinden görevlendirilmiş kişi ya da kişilerin tüketici sorunlarıyla ilgilenip kararlar alabileceğini sözlerine ekledi. Hançer Hakem Heyetleri kararlarının mahkeme kararlarıyla eşdeğer nitelikte olduğunu ve heyet yoluyla icra yoluna gidilebildiğini de vurguladı.

Tüketici haklarıyla uğraşmak bıçağın keskin yanı gibidir

Seminerde son konuşmayı yapan TÜ-MER Genel Başkanı Ömer Keser 2004 yılında kurulan ve bağımsız bir sivil toplum örgütü olan TÜ-MER' in ilk olarak tüketicinin sağlığına önem verdiğini belirtti. Kamuoyu oluşturarak toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çabası içinde olduklarını ifade eden Keser tüketicinin yararına olan çalışmalarını anlattı. Keser; ”tüketici haklarıyla uğraşmak bıçağın iki keskin yanı gibidir nereye sürersek zarar verir” şeklinde konuşarak yaptıkları işin zorluklarına deyindi. İnsanların haklarını bilmeleri için uğraştıklarını dile getiren Keser konuşmasını tamamlarken herkesin muhakkak bir sivil toplum kuruluşuna üye olması gerektiğini de önemle vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*