Tuba' yaşam mücadelesine devam ediyor

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da bir süre önce okul arkadaşları tarafından tedavisi için yardım kampanyası başlatılan lösemi hastası 8 yaşındaki Tuba, durumu ağırlaşınca (DÜ) Tıp Fakültesinde tedavi altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da Hüseyin Uluğ İlköğretim Okulu 2. sınıfta okuyan, yaklaşık 6 yıldır lösemi hastası olan Tuba Aslan'ın tedavisi için öğretmeni Elif Erdoğan ve okul arkadaşlarının, gerekli olan 270 bin YTL'yi toplamak amacıyla başlattıkları ”Tuba İle El Ele” kampanyası sürüyor. Ancak, Tuba için yeterince para toplanamadı.

Sağlığının bozulması nedeniyle okula gidemeyen ve DÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Servisi'nde tedavi altına alınan Tuba'ya ilik nakli yapılabilmesi için kemoterapi uygulanmaya başlandı.

Tuba'nın babası Mehmet Aslan, kampanyada çok az bir para toplandığını, bu nedenle kızını tedavi için yurt dışına götüremeyeceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Kızımın tedavisi için öğretmeni ve arkadaşları bir süre önce yardım kampanyası başlattı. Kızımın tedavisi için 270 bin YTL'ye ihtiyaç var, ancak çok az bir miktar toplandı. Bu nedenle de sağlığına kavuşabilmesi için yurt dışına götüremiyoruz. Adana Çukurova Üniversitesinden gün verilirse burada tedavi olmasına çalışacağız.”

“EN KISA SÜREDE İLİK NAKLİ YAPILMALI”

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Çocuk Hematoloji Servisi'nden Dr. Abdulkadir Özel, yaptığı açıklamada, Tuba'nın yaklaşık 6 yıldır hastaları olduğunu ve tedavi gördüğünü belirterek, 3 yıl boyunca hastalığın tekrarlamadığını, ancak geçen yıl hastalık tekrarlayınca yeniden tedavi uyguladıklarını söyledi.

Tuba'nın durumunun giderek ağırlaşması üzerine hastanede kemoterapiye başladıklarını, uyguladıkları tedavide durumunun düzelmemesi sonucu ailesini kemik iliği nakli için tarih alması amacıyla Çukurova Üniversitesine gönderdiklerini kaydeden Özel, şöyle konuştu:

“Ancak şu ana kadar verdiğimiz kemoterapi tedavisine çok ciddi bir yanıt vermedi. Kemik iliği nakli bir nevi son çaresi olacak. Kemik iliği nakli için Tuba'nın uyguladığımız tedaviye yanıt vermesi gerekiyor. Tedaviye yanıt verdikten sonra Çukurova Üniversitesine sevk edeceğiz. Tuba'nın abisinin iliği uyuyor. Bu büyük bir şans. Ancak, Tuba şu an için iyi diyebileceğimiz bir durumda değil.”

Dr. Özel, hastalığın 6. yılında olması nedeniyle en kısa sürede ilik nakli yapılması gerektiğini, bu tip hastalarda önce ilaç tedavisinin uygulandığını, hasta iyi yanıt verirse tedavinin sürdüğünü kaydetti.

Tuba için son seçeneğin ilik nakli yapılması olduğunu ifade eden Özel, “Şu an hastalığı aktif. Bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için risklerle karşı karşıya. Her türlü hastalığa açık. Tuba çok zayıfladı. Verilen ilaçlar iştahsızlık yapıyor. İnşallah burada uyguladığımız tedaviye yanıt verir ve ilik nakli yapılmaya hazır hale gelir” dedi.

Bir süre önce Tuba'nın sağlık durumunu öğrenen öğretmeni Elif Erdoğan ve okul arkadaşları, yurt dışında ameliyat olması için gerekli olan 270 bin YTL'yi toplamak ve ona destek vermek amacıyla “Tuba İle El Ele” kampanyası başlatmıştı.

Okul arkadaşları Tuba'nın yurt dışında bir an önce tedavi görebilmesi amacıyla hazırladıkları el broşürleri ve ilanlarla gruplar halinde kapı kapı dolaşarak Tuba için yardım toplamaya çalışmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious