Tüberküloz hâlâ büyük bir tehdit

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak, "Tüberküloza ülkemizde yılda 35-40 bin yakalanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada ise bu hastalıktan yılda ortalama 2 milyon kişinin ölüyor." dedi.
Tüberkülozun hâlâ büyük bir tehdit olduğunu, 125 yıldır milyonlarca kişinin bu sebeple öldüğünü belirten Başhekim Çırak, "Tüberküloz basili, günümüzde ilaçlara direnç kazanarak çok daha ciddi ve çözülmesi çok daha zor bir problem olarak karşımızda." diye konuştu.
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Başhekim Uzm. Dr. Çırak, "Tüberküloz mikrobu, 24 Mart 1882'de Robet Koch tarafından bulundu. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü, 24 Mart'ı Dünya Tüberküloz Günü olarak ilan etmiştir. Tüberküloz, dünyada ve ülkemizde çığ gibi büyümeye devam ediyor. Dünya genelinde her yıl 8 milyon kişi tüberküloza yakalanmakta, bu hastalık yüzde 95 oranında gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Ülkemizde de her yıl 35-40 bin kişinin tüberküloza yakalandığı tahmin edilmektedir." şeklinde konuştu.
Türkiye'de de tüberküloz kontrolünde en büyük sıkıntının bulaşıcı nitelikteki hastaların yeterince teşhis edilememesi ve edilenlerin de etkili şekilde tedavi edilememesi olduğunu belirten Çırak, şunları söyledi: "Tedavi edilmeyen her tüberkülozlu hasta, iki yıl içinde 25 sağlam kişiye mikrobu bulaştırmaktadın. Dünya bu problemi çözmekte önemli bir yol katetmiştir. Çözüm, 1993 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından bütün ülkelere önerilen ve halen 155 ülkede başarıyla uygulanan Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi'dir (DOTS). DOTS'un iki temel hedefi vardır: Bulaşıcı nitelikteki hastaların en az yüzde 70'ini saptamak ve bunların yüzde 85'inin tam olarak iyileşmesini sağlamaktır. DOTS'un başarıyla uygulandığı ülkelerde hastalığın toplum içindeki sıklığı hızla azalmakta, tüberküloz giderek tehdit niteliğini kaybetmektedir. Her tüberküloz hastasının DOTS'a, her sağlıklı vatandaşın da tüberkülozdan korunmaya hakkı vardır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious