TÜBİSAD: İnterneti yasaklayamayız

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Tuğrul Tekbulut, ''Trafik kazalarında insan ölüyor diye trafiği yasaklayamayız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnterneti yasaklamak ve ortadan kaldırmakla uğraşmak da yanlış bir görüş gibi gözüküyor'' dedi.
TÜBİSAD, Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından kurulan Bilişim Sektörü Güvenlik Grubu (BSGG), İstanbul'da ''Bilgi Toplumu Olma Yolunda İnternet ve Güvenliği'' konulu bir panel gerçekleştirdi.
Panelin açılışında konuşan Tuğrul Tekbulut, Türkiye'nin bilgi toplumu olma yolunda hızla ilerlediği ve bu dönüşümü kaçınılmaz olduğu bir dönemde kamuoyunun ve iş dünyasının güvenlik konusunda bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.
Tekbulut, ''Artık dağda, denizde dururken her an bilgiye ulaşabiliyor, bir çok işi cep telefonundan yapabilir hale geldik. İnternet ortamında eğleniyor, öğreniyor, evleniyoruz. Bu ortam cinayetlere de neden oldu'' diye konuştu.
İnternetin yanlış kullanılması nedeniyle bazı sakıncalı durumların ortaya çıktığını kaydeden Tekbulut, ''hackerların ulusal güvenliği tehdit edebildiğini, bazı kesimler tarafından internetin suçlu ilan edilmesinin yanlış olduğunu söyledi.
Tekbulut, ''Trafik kazalarında insan ölüyor diye trafiği yasaklayamayız. interneti yasaklamak ve ortadan kaldırmakla uğraşmak da yanlış bir görüş gibi gözüküyor'' dedi.
TBD Genel Koordinatörü Özden Özdemir de bilginin stratejik bir silah olarak da algılanabildiğini ifade ederek, güvenliğin çok ciddi bir konu olduğunu ve bu konuda hep birlikte çalışılması gerektiğini söyledi.
Oytek Genel Müdürü Altay Elbek ise, e-devlet kapısının güvenliğini sağladıklarını dile getirerek, ''30 Ağustos 2007 gibi e-devletin kapısını açmayı hedefliyoruz. Açıldığı zaman ne olacak onu bilmiyoruz'' dedi.

GARANTİDE İŞLEMLERİN YÜZDE 60'I İNTERNET ÜZERİNDEN
Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Barbaros Uygun da internet şubesinin 10. yılını geride bıraktıklarını hatırlatarak, Garanti Bankası'ndaki toplam bankacılık işlemlerinin yüzde 60'ının internet üzerinden geçtiğini, bu rakamların orta vadede yüzde 90'ı bulacağını söyledi.
Avukat Erhan Horasan ise, internet güvenliğini doğrudan ilgilendiren bir çok yasanın Meclis'te beklediğini ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bu yasalarda özgürlükleri kısıtlayan, internet ve bilgisayarla ilgili çok ciddi tanım hataları var. Bu yasa bu haliyle çıkarsa Türkiye'de internet diye bir şey kalmaz. Bilişim firmaları kapılarına kilit vurur.
İnternet üzerinden işlenen suçlar giderek artıyor. İnternet güvenliğinde en ciddi sıkıntıyı sanal banka soygunlarında yaşıyoruz. Hakim ve savcılarımız bilişimden pek fazla anlamıyor.'' Bilgi Güvenliği Danışmanı Murat Lostar da, internete bağlanan, ADSL kullanan ve internet bankacılığı yapan herkesin alması gereken bazit önlemler olduğunu vurgulayarak, özellikle güncel antivirüs programı kullanmanın, son yamaları yüklemek ve casus yazılımları karşı önlemler almanın önemini vurguladı.
Lostar, hırsızlık. dolandırıcılık ve sahtekarlık gibi eski suçların internet üzerinde de işlendiğine dikkat çekerek, ''Evimizi, ailemizi, çocuklarımız gerçek dünyada koruduğumuz gibi sanal dünyada da korumamız gerekiyor'' dedi.
Bu arada toplantıda dağıtılan ''Bilişim Sektörü Güvenlik Grubu Deklarasyonu''nda, bilgi sistemlerine olabilecek tehditleri zamanında uyaran ve çözen Bilgisayar Acil Müdahale Timleri'nin oluşturulması gerektiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious