TÜBİTAK'ın pilli aracı sınavı geçti

TÜBİTAK'ın pilli aracı sınavı geçti.14424
  • Giriş : 11.11.2008 / 22:30:00

TÜBİTAK'ın Ford Otosan'ın desteği ile bir süre önce başlatılan "Hibrid hafif ticari araç" çalışmalarında ikinci prototipinin deneme sürüşü yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Enerji Enstitüsü'nce Ford Otosan'ın desteği ile bir süre önce başlatılan "Hibrid hafif ticari araç" çalışmalarında ikinci prototip 'sıkıştırılmış hidrojenle çalışan yakıt pilli Ford Focus'un tanıtımı ve deneme sürüşü yapıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek artan fosil yakıtlara olan bağımlılık ve iklim değişikliği sorunları nedeniyle yerel kaynaklara dayalı alternatif enerjiye ve bununla ilgili dönüşüm teknolojilerine yönelme çabaları sürüyor.

Motorlu kara taşıtlarında kullanılan hibrid ve yakıt pili teknolojileri de bu nedenle büyük önem kazandı. Bu kapsamda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü, Ford Otosan ile birlikte hibrid araçlar ve yakıt pilleri konularında başlattığı 'FOHEV-1 Hibrid Hafif Ticari Araç Prototipi' geliştirilmesi ile ilgili çalışmanın ilk prototipinin ardından 'FOHEV-2 Hibrid Hafif Ticari Araç' projesinin ikinci prototipi basına tanıtıldı.

Yakıt konusunda dünyada ciddi bir enerji dönüşümü yaşandığını söyleyen Ford Otosan Ar-Ge Koordinasyon Müdürü Dr. Murat Yıldırım, "Fosil yakıtlardan hidrojene geçiş var. Bizler de önemli bir değişim yaşayacağız. Örneğin hidrojeni kullandığımızda içten yanmalı motoru devre dışı bırakacağız. Sessiz ve sıfır emisyonlu araçlara ulaşacağız. Hidrojenin araca kadar getirilmesi alt yapısının sadece ülkemizde değil dünyada da bir takım hazırlıklara ve zamana ihtiyaç var. Bu arada dönemde de emisyonu azaltabilmek ve yakıtı düşürebilmek için çeşitli teknolojilere çalışıyoruz." dedi.

Murat Yıldırım, bu projelerle yakıt tasarrufu sağlanmasının yanısıra zararlı emisyonları azaltmayı amaçladıklarını belirtti.

Geleceğin araç teknolojilerine yönelik projelerin bundan sonra da devam edeceğini belirten TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tırıs ise, "Türkiye'ye ilk defa yakıt pilli aracın tanıtımı ve test sürüşü yapıldı. Birkaç aydır otomotiv sektöründe hep kötü haberler duyuyoruz. Bu dönemde böyle projeleri açıklıyor olmamız çok önemli ve anlamlı.

Enstitü olarak başta hibrid elektrikli araçlar olmak üzere araç teknolojilerini ilgilendiren çeşitli alanlarla otomotiv sektörü ile birlikte yürüttüğü Ar-Ge projeleri çerçevesinde gerek komponent anlamında, gerekse sistem geliştirme anlamında birçok yenilikçi ürüne imza atılmıştır." diye konuştu.

Hibrid araçlarla ilgili bilgi veren Tırıs, "Hibrid elektrikli araçlar, standart bir araçta bulunan içten yanmalı motor ile birlikte bir elektrik motorunun da aracın çekişi için kullanıldığı araçlardır. Bu tür araçlar gerek egsoz emisyonu, gerekse yakıt tüketimi açısından büyük avantajlar getirmektedir." diye konuştu.

Toplantının ardından prototip olarak geliştirilen otomobil ve transitle test sürüşleri yapıldı ve araçlar basın mensuplarına tanıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*