TÜBİTAK'tan koşulsuz burs

TÜBİTAK'tan koşulsuz burs.6755
  • Giriş : 20.09.2008 / 09:49:00

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), üniversite öğrencilerine verdiği bursu, öğrencilerin yüksek lisans ve doktora yapmaları halinde koşulsuz olarak devam ettirme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karara göre, üniversitenin birinci sınıfında TÜBİTAK'tan burs almaya başlayan bir öğrenci, alanında yüksek lisans ve doktora yaparsa aralıksız 12 yıl kurumun bursiyeri olabilecek.

TÜBİTAK Bilim Kurulu, 16 Mayıstaki Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda belirlenen "Türkiye'nin 2013'e kadar tam zaman eşdeğer araştırmacı sayısının 150 bine çıkarılması" yönündeki hedefe yaklaşmak için bir dizi yeni karar aldı.

Buna göre, 2004 yılından itibaren TÜBİTAK bursiyeri olan "yurt içi lisans ve yurt içi yüksek lisans programları kapsamında" üniversitelerden mezun olup eğitimlerine ara vermeden yüksek lisansa kayıt yaptıranlarla, yüksek lisanstan mezun olup yine eğitimlerine ara vermeden doktoraya kayıt yaptıranlar koşulsuz olarak TÜBİTAK'tan burs almaya devam edebilecekler. Öğrencilerin burs için öğrenci belgeleriyle TÜBİTAK'a başvurmaları yeterli olacak.

TÜBİTAK'ın bu uygulamasından önümüzdeki yıl içinde yaklaşık bin 500 lisans bursiyeri ve 2 bin 250 kadar da yüksek lisans bursiyeri yararlanabilecek. Böylece TÜBİTAK toplamda 3 bin 750 öğrenciye üst kademe eğitimleri için burs vermeye devam edecek.

Kararla, üniversite birinci sınıfında itibaren TÜBİTAK bursu alan bir öğrenci 12 yıl sürecek eğitimi boyunca TÜBİTAK'tan burs alabilecek.

Bursiyerler koşulları yerine getirdiklerinde TÜBİTAK'ın doktora sonrası araştırmacılara verdiği burslardan da yararlanabilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*