TÜDEF: ASKİ gizli zam yaptı

TÜDEF: ASKİ gizli zam yaptı.12942
  • Giriş : 06.02.2009 / 13:52:00

TÜDEF başkanı, ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından, kademe aralıklarının yeniden belirlenmesi ve aşağı çekilmesinin tamamen gizli zam niteliğinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, düzenlediği basın toplantısında, Aralık 2008 tarifesine göre birinci kademe su tüketiminin metre küp fiyatının atık su dahil 1,50 TL iken, ikinci kademe su tüketim fiyatının 3,84 TL ve 3. kademe su tüketiminin metre küp fiyatının 5,63 TL olduğunu kaydetti.

Birinci kademe ile ikinci kademe arasındaki fiyat farkının 2,5 katı, 2. kademe ile 3. kademe arasındaki fiyat farkının ise 1,5 katı olduğunu bildiren Çetin, su fiyatlarına ayrıca her ay yasaya aykırı olarak üretici fiyatları endeksi (ÜFE) oranında zam yapıldığını öne sürdü.

Çetin, hiç zam yapılmasa bile bu yolla kullanılan suyun yeni kademelerden fiyatlandırılmasıyla suya yüzde 26 oranında zam yapıldığını iddia etti.

Ali Çetin, bu değişiklik nedeniyle TÜDEF tarafından 2. Tüketici Mahkemesi'nde ASKİ'ye karşı, hukuka ve usule aykırı kademe uygulamasının, kanuna aykırı olduğunun tespitiyle ortadan kaldırılmasına, iptaline, yürürlüğünün tedbiren dava sonuna kadar durdurulmasına karar verilmesi istemli dava açıldığını bildirdi.

ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından, kademe aralıklarının yeniden belirlenmesi ve aşağı çekilmesinin tamamen gizli zam niteliğinde olduğunu öne süren Çetin, eski tarifeyle yeni tarifenin karşılaştırılması sonucu ortaya çıkan rakamların durumu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Çetin, 30 metre küp su harcayan bir kimsenin ödeyeceği fatura tutarının, eski tarifeye göre 81,8 lira iken, yeni tarifeyle 109,7 lira olduğunu öne sürdü.

TÜDEF Başkanı Çetin, ''Ankara Büyükşehir Belediyesi Melih Gökçek tarafından, tüketici haklarını göz ardı eden, tüm kararlarında keyfiliğin hakim olduğu, yurttaşlarını yolunacak kaz olarak gören bir anlayışla yönetildiği'' iddialarında bulundu.

Çetin, ''Tüketicilerin şimdi 29 Mart seçimlerinde keyfiliğe ve kanun dışılığa son verme fırsatları vardır. Ankaralı tüketicileri hesap sormaya, 'Ankara Dukalığı Başkanı' dışındaki adayları da seçildikleri takdirde bu soyguna son vermeyi taahhüt etmeye davet ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*