Tuğba Özay, cezaevi günlüklerini kitap haline getirecek

Tuğba Özay, cezaevi günlüklerini kitap haline getirecek.11994
  • Giriş : 25.01.2008 / 15:30:00

Paşakapısı Cezaevi'nde 167 gün tutuklu kalan Özay, tuttuğu günlüklerden kitap yazacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Paşakapısı Cezaevi'nden tahliye olan manken Tuğba Özay, Antalya'nın Manavgat ilçesi Bucakşıhlar köyündeki çiftliğine geldi. 'Rulet' operasyonu kapsamında Susurluk olayına adı karışan Yaşar Öz'le birlikte Paşakapısı Cezaevi'ne konan manken Tuğba Özay özgürlüğe kavuşma sevincini Bucakşıhlar köyünde çiftlikte yaşayan anne, babası ve avukatına sarılarak gösterdi. Sevincinden annesi Duygu Özay ile babası İlhan Özay'a sarılarak yanaklarını öpen Tuğba Özay, havuz başında basın mensuplarıyla bir süre sohbet etti. Paşakapısı Cezaevi'nde 167 gün tutuklu kalan Özay, bu süre içinde günlük ortalama 50 mektup aldığını söyledi. Bucakşıklar köyündeki çiftliğinde 3 gün dinlendikten sonra İstanbul'a geri döneceğini ifade eden Tuğba Özay, cezaevi günlüklerini 'Kim Suçlu?' isimli kitapta toplayacağını söyledi. Tutukluluk süresince Türk adaletine sonsuz güvendiğini kaydeden Özay, cezaevinde koğuş mümessilliği yaptığını ve İngilizce bilmesinden ötürü birlikte kaldığı Amerikalı, Rus, Alman, Bulgar, Estonyalı, Filipinli, Azerbaycanlı ve Etopyalı kadınlara tercümanlık desteğinde bulunduğunu anlattı.
Özay, "Eninde sonunda adalet tecelli etti. Özgürlüğüme kavuştuğum için Allah'a şükürler olsun. Cezaevi'nde kaldığım sürece dualarımla içimi hep Allah'a döktüm. Tahliye olacağımı hiç zannetmiyordum. Tahliye kararını duyunca sevincimden bir anda bayılıp yere düştüm. Cezaevinde kaldığım süre içinde çok iyi bakıldım. Ziyaretleri ile dostlarımdan ve sevenlerimden hep vefa gördüm. Dünyanın dört bir yanında yüzlerce mektup geldi. Koğuşumuzda Etopyalı ve Filipinli 2 çocuk vardı. Justinayana isimli çocuğu elinden tutunca ve konuşunca hep aklıma Tunç Başaran'ın Uçurtmayı Vurmasınlar filmindeki Nur Sürer'in İnci rolü aklıma gelirdi. 2 gün önce 4 yaşındaki Justinayana isimli çocuğu elinden tutunca Tuğba abla sen buradan gidersen ben çok üzülür ve ağlarım diye konuştu. Sanki Justinayana'yı Allah konuşturdu ve 2 gün sonra tahliye oldum. Yaşasın özgürlük." diye konuştu.

Tuğba Özay'ın yargılama sürecinin devam ettiğini ifade eden Avukat Edip Önder, dosyanın geniş olmasından ötürü yargı sürecinin 2 yıl daha sürebileceğini belirtti. Müvekkilinin denetimli serbest olarak bırakılmadığını belirten Edip Önder, bu nedenle Özay'ın yurtdışına çıkış yasağı bulunmadığını söyledi. 2007 yılının aileleri için acı ve sıkıntılı bir yıl olduğunu belirten Tuğba Özay'ın annesi Duygu Özay, 8 Temmuz'da Bucakşıhlar köyünde çıkan orman yangınında çiftliğin bazı kısımlarının yandığını ardında da 10 Ağustos'ta kızının tutuklandığını belirtti.

Öte yandan 20 Ağustos'ta asker kaçağı olarak yakalanan Tuğba Özay'ın babası vatani görevini tamamladı. 4 ay Amasya 15 Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda askerlik yapan İlhan Özay, 20 Aralık'ta vatanı görevini yaparak terhis olduğu belirtildi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious