Tuğcu vedaya hazırlanıyor

Tuğcu vedaya hazırlanıyor.11422
  • Giriş : 09.06.2007 / 16:40:00
  • Güncelleme : 09.06.2007 / 17:11:28

Tülay Tuğcu'nun görev süresi sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1999 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Yüksek Mahkemeye üye olarak atanan Tülay Tuğcu'nun görev süresi sona eriyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun görev süresi sona eriyor. Yedi yıldır üksek mahkeme üyesi olan ve son iki yıldır da başkanlık görevinde bulunan Tülay Tuğcu, 12 haziran'da yaş haddinden dolayı emekliye ayrılıyor.

1999 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Yüksek Mahkemeye üye olarak atanan Tülay Tuğcu'nun görev süresi sona eriyor.

Aralık 2005 tarihinden bu yana da Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nı yürütün Tuğcu'dan boşalan üyeliğe atamayı görev süresi sona eren ancak yeni Cumhurbaşkanı seçilemediği için halen Köşk'te bulunan Cumhurbaşkanı Sezer yapacak.

Yeni üyenin atanmasıyla birlikte Yüksek Mahkeme'deki Sezer ağırlığı iyiden iyiye hissedilecek. Tülay Tuğcu'nun emekli olması sebebiyle boşalacak üyelik için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Danıştay kontenjanından yeni bir üye atayacak. Bu atamayla birlikte 11 üyeli heyette Sezer tarafından seçilen üye sayısı 8'e çıkacak

Tuğcu, yoğun iptal başvurularının yapıldığı bir dönemde başkanlık yaptı. Özellikle Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik aldığı 367 kararı kamuoyunda çok tartışıldı.

Tuğcu'dan boşalacak başkanlık koltuğu için Başkan Vekili Haşim Kılıç ile üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Ahmet Akyalçın ve Mehmet Erten'in aday olması bekleniyor. Başkanlık seçimlerinde Akyalçın ve Erten'in isimleri öne çıkıyor. Aynı isimler daha önce de başkanlık yarışına girmiş, uzun turlara rağmen yeni başkan seçilemeyince, emekliliği yaklaşmış olan Tuğcu'nun isminde anlaşma sağlanmıştı. Temmuz 2005'te yapılan ve 3 hafta süren seçimin 59'uncu turunda en çok oyu alan Tülay Tuğcu başkan seçilmişti. 11 üyeli mahkeme heyetinde 6 oyla seçimi kazanan Tuğcu, yüksek mahkemenin ilk kadın başkanı olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious