Tuğgeneral Kadir Ali Esener de gözaltına alındı

Tuğgeneral Kadir Ali Esener de gözaltına alındı.13109
  • Giriş : 04.07.2008 / 04:34:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 00:06:18

Esener bir dönem Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’la birlikte çalışmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’la bir dönem birlikte çalışan emekli Tuğgeneral Kadir Ali Esener’in de Ergenekon Soruşturması kapsamında Terörle Mücadele Şube polisi tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

ŞENUYGUR'A MGK RAPORU HAZIRLAYAN KOMUTANDI

Halen gözaltında bulunan Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde jandarmanın MGK raporlarını hazırlayan Tuğgeneral Kadir Ali Esener, 30 Ağustos’taki YAŞ’ı beklemeden istifa ederek gündeme gelmişti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekliye ayrılan emekli Orgeneral Aytaç Yalman ile Jandarma Genel Komutanlığı’ndan emekli olan Şener Eruygur’a yakınlığı ile tanınan Esener, 2004’de terfi ettirilmeyince jandarmanın ‘stratejik’ birimi sayılan Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı’ndan alınmış ve Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı’na atanmıştı.

İKİ DÖNEM TERFİ ALAMAMIŞTI

2004 yılında yapılan YAŞ’ta da terfi ettirilmeyen Esener’in ikinci kez görev süresi uzatılmıştı. Esener’in, Aytaç Yalman ve Şener Eruygur’a yakınlığı nedeniyle terfi ettirilmediği TSK kulislerine yansımıştı. İki yıldır Aydın’da görev yapan Tuğgeneral Esener, 30 Ağustos 2006'da toplanacak YAŞ’ı beklemeden ‘istifa’ dilekçesini Genelkurmay'a faksladı. İstifası kabul edilen Esener emekliye ayrıldı. Yerine ise Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Faik Canpolat atandı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious