TUGİK, paketten memnun IMF'de endişeli

TUGİK, paketten memnun IMF'de endişeli.11072
  • Giriş : 04.06.2009 / 16:21:00

TÜGİK Başkanı Hazim Sesli, açıklanan her ekonomik paketin genç iş adamları olarak kendilerini memnun ettiğini ancak, IMF ile geciken anlaşmanın tedirginlik yarattığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Hazim Sesli, açıklanan her ekonomik paketin genç iş adamları olarak kendilerini memnun ettiğini ancak, IMF ile geciken anlaşmanın tedirginlik yarattığını kaydetti.

Sesli, açıklanan paketi genç iş adamları olarak olumlu karşıladıklarını, paketin özellikle yatırım ve istihdamı aynı anda kapsamış olmasının, kendilerini ayrıca memnun ettiğini, bu hassasiyetin hükümetin krizin aşılması noktasındaki kararlı yaklaşımının sonucu olduğunu belirtti.

Hükümetin, daha önce açıkladığı paketlere ek olarak bu kez kapsamı daha geniş ve daha somut olan bir ekonomik paket açıkladığını dile getiren Sesli, pakette en çok dikkat çekenin sektörel, bölgesel ve teknoloji bazlı teşvik sisteminin hayata geçmesi olduğunu kaydetti.

Sesli, şunları kaydetti:

''Genç iş adamları olarak bizi endişelendiren 2 yılı kapsayan ekonomik paketin finansman kaynağı ve bütçede yaratacağı açıktır. Dolayısıyla, bu noktada 2010 yılı sonrası için hazırlanacak yeni ekonomik program ile geçiş süreci daha rahat atlatılabilecektir.

Bazı sektörlerde hayata geçen ÖTV ve KDV indirimi uygulaması 15 haziranda bitecektir. Beklentimiz, bu uygulamanın uzatılması şeklindedir. Vergi indirimlerine ek olarak, Sayın Başbakanın açıkladığı teşvik ve istihdam paketi, piyasalarda oluşan canlanmayı daha kalıcı hale getirecektir. Üretime yansımasının uzun vadede gerçekleşeceğini düşündüğümüz Ekonomik Paket, psikolojik bir etki yaracak ve aynı zamanda bir umut unsuru oluşturacaktır.

Açıklanan her ekonomik paket her zaman genç iş adamları olarak bizleri memnun etmiştir. Ancak Hükümetimiz ile IMF arasında imzalanması geciken anlaşma bizlerde tedirginlik yaratmaktadır. Ülke menfaatlerinin ön planda olduğu ve uzlaşma kültürü çerçevesinde gerçekleştirilecek IMF anlaşmasının bu süreçte tamamlanması, iç piyasalarda oluşan güzel havanın dış piyasalar tarafından da hissedilmesi anlamına gelecektir. Bu doğrultuda IMF ile 14 aydır sürdürülen görüşmelerin artık bir noktada buluşularak, tamamlanması gerekmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*