Tuğluk'tan geri adım

Tuğluk'tan geri adım.6448
  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Tuğluk, 'Sözlerimin tehdit gibi algılanması beni üzdü.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, terör örgütü elebaşının sağlık durumu konusundaki iddialarla ilgili sözlerinin ''tehdit gibi algılanmasını kendisini derinden üzdüğünü'' belirtti.

Tuğluk, yaptığı yazılı açıklamada, dünkü sözleriyle ''Ortaya atılan iddialara dikkat çekmek ve bunun araştırılıp sonuçlarının kamuoyuna açıklanmasını dile getirdiği'' görüşüne yer verdi. ''Abdullah Öcalan'ın ismi etrafında kamuoyunun farklı duyarlılıklara sahip olduğunu biliyoruz'' diyen Tuğluk, şunları kaydetti:

''DTP olarak, resmi yetkililerin ve kamuoyunun duyarlılık göstermesini istedik. Her siyasetçi ve Kürt sorunuyla ilgili olan herkesin söz konusu durumla ilgili öngörüde bulunması zor değildir. Yaptığım açıklama da hem bir öngörü hem de buna dayalı olarak bir dikkat çekme isteğiydi. Sözlerimin bir tehditmiş gibi algılanması ve kamuoyuna böyle sunulması beni derinden üzmüştür.''

Tuğluk, sorunların çözümü hususunda siyaset yaptıklarını ifade ederek, ''Kürt sorunu ve bunun barışçıl çözümü partimizin öncelikleri arasındadır. Abdullah Öcalan'ın da bu sorunun bir parçası olduğuna inanıyorum'' dedi.

Tuğluk, terör örgütü elebaşının sağlık durumuyla ilgili olarak İtalya'nın başkenti Roma'da avukatlarınca ortaya atılan iddiaları, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında yinelemişti.

İddialar üzerine Adalet Bakanlığınca yapılan açıklamanın ''kaygıları gidermekten uzak'' olduğunu öne süren Tuğluk, ''Bu iddiaların derhal ve hiçbir tereddüte yer bırakmayacak şekilde araştırma yapılmasını ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasını talep etmekteyiz'' demişti.

Öte yandan, İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı'ndan bugün yapılan ortak açıklamada da aynı talep yinelendi.

-''İLGİYİ YENİDEN HÜKÜMLÜNÜN ÜZERİNE ÇEKEBİLMEK MAKSADIYLA''-

Adalet Bakanlığından, iddialar üzerine yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü elebaşının Türkiye'de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen kişilerin yararlandığı tüm haklardan istifade ettiğini, bugüne kadar ciddi bir sağlık probleminin olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verilmişti:

''İddialar üzerine, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılarak iddianın araştırılması istenmiştir.

Abdullah Öcalan, ülkemizde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen kişilerin yararlandığı tüm haklardan istifade etmektedir. Sağlık muayeneleri düzenli olarak yapılmaktadır. Bugüne kadar ciddi bir sağlık problemi olmamıştır.

Hükümlü Abdullah Öcalan'ın avukatlarının, Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Öcalan kararını gündemden düşürme kararının ardından, Roma'daki basın toplantısını uluslararası ilgiyi yeniden hükümlünün üzerine çekebilmek maksadıyla yaptıkları düşünülmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious