Tuğluk'un yargılamanın durdurulması istemi reddedildi

Tuğluk'un yargılamanın durdurulması istemi reddedildi .58553
  • Giriş : 20.09.2007 / 16:07:00

Aysel Tuğluk hakkında açılan 3 ayrı davanın sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk hakkında, ''terör örgütü PKK'nın propagandasını yapmak'' suçundan açılan 3 ayrı davanın sürdürülmesi kararlaştırıldı.

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde, aynı zamanda avukat olan Aysel Tuğluk ile diğer avukatlar İrfan Dündar, Doğan Erbaş ve Baran Doğan'ın da sanık olarak yer aldığı 3 dava görüldü.

Tuğluk'un katılmadığı duruşmalarda, Erbaş, Doğan ve Dündar hazır bulundu. Duruşmada söz alan Dündar, Erbaş ve Doğan, suçlamaları kabul etmedi.

Tuğluk'un avukatı Özcan Kılıç ise müvekkilinin milletvekili seçildiğini hatırlatarak, yasama dokunulmazlığını düzenleyen Anayasa'nın 83'üncü maddesi dikkate alınarak, yargılamanın durdurulmasına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti ise dosya kapsamını dikkate alarak Anayasa'nın "temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması"nı düzenleyen 14'üncü maddesi ile 83'üncü maddesinin 2'nci bendi gereğince avukat Kılıç'ın talebini reddederek, Tuğluk yönünden yargılamanın devamına hükmetti.

Duruşma, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Tuğluk hakkında başka bir davanın görüldüğü İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi de aynı gerekçelerle yargılamanın devamına karar vermişti.

İDDİANAMELER

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamelerde, Aysel Tuğluk ile diğer sanıklar Doğan Erbaş, Baran Doğan, İrfan Dündar, Mahmut Vefa, Mustafa Rollas, Sinan Tanrıkulu ve Mehmet Kaya'nın "terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları" iddia ediliyor.

İddianamelerde, Yeniden Özgür Gündem, Özgür Politika, Akşam ve Tercüman gazetelerinde yayımlanan "Türkiye özür dilesin", "İmralı'dan özür zırvası", "Apo sürgün istiyor", "Hükümete mektup", "Kürt korkusu aşılmalı" şeklindeki haberler nedeniyle sanıkların "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan toplam 3 ile 15'er yıl arasında hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious