TÜİK Başkanı: "Biz zengindik farkında değildik"

TÜİK Başkanı:
  • Giriş : 08.03.2008 / 21:22:00
  • Güncelleme : 08.03.2008 / 21:26:53

Demir: ''Biz zengindik farkında değildik, artık bunu hesaplayabiliyoruz ve zengin olduğumuzu mu gördük?''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Ömer Demir, bir gazetecinin ''Biz zengindik farkında değildik, artık bunu hesaplayabiliyoruz ve zengin olduğumuzu mu gördük?'' şeklindeki sorusuna, ''Aynen dediğiniz gibi'' karşılığını verdi.

Demir, ''zengin olduk'' gibi bir terminoloji kullanmak istemediğini ifade ederek, ''Ama şunu diyebiliriz ki; ekonomimizin şu andaki durumunu, bir önceki döneme göre, bir önceki imkanlarımıza göre daha iyi görüyoruz. Bundan sonra yeni yapacağımız çalışmalarla şimdikinden de daha iyi görecek yöntemler gelebilir'' dedi.

TÜİK Başkanı Demir, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Biz zengindik farkında değildik, artık bunu hesaplayabiliyoruz ve zengin olduğumuzu mu gördük?'' şeklindeki sorusuna, ''Aynen dediğiniz gibi'' karşılığını verdi ve şöyle devam etti:

''Toplum hayatında bir çok olayı biz bir günlük kararlarla değiştiriyoruz çoğu zaman, bir yasa çıkıyor, mülkiyeti A'ya olanı, B'ye çeviriyor, iptal ediyor, suçu suç olmaktan çıkarıyor, bir anda, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra. Biz bunu normal görüyoruz. Dün suç olan bir şey, bugün suç olmaktan çıkıyor, hesaplamalarımızda da önceden göremediğimiz, fark edemediğimiz bir şeyi fark ettiğimiz zaman, tabii ki rakamımız değişecek.''

Demir, burada önemli olan noktanın değişimin gerekçelerini kamuoyuna iyi açıklamak olduğunu belirterek, ''Mecburuz revizyon yapmaya, çünkü bir sürü veriyi sonradan takip ediyoruz. Daha önce hesaplarımızın dışında geliyor, daha önce 100 zannettiğimiz bir şey, kayıtlar öyle gösteriyor, 150'ye çıkıyor. Bunu görmezden gelemeyiz. Bunun için revizyon yapmak zorundayız'' diye konuştu.

Ömer Demir, ''zengin olduk'' gibi bir üslubu, terminolojiyi kullanmak istemediğini kaydederek, ''Ama şunu diyebiliriz ki; ekonomimizin şu andaki durumunu, bir önceki döneme göre, bir önceki imkanlarımıza göre daha iyi görüyoruz. Bundan sonra yeni yapacağımız çalışmalarla şimdikinden de daha iyi görecek yöntemler gelebilir'' dedi. Kameralarda kullanılan teknolojiyi duruma örnek gösteren Demir, el yordamıyla flu görünenin, bugün daha net görülebildiğini kaydetti ve bu gelişimin devam eden bir süreç olduğunu vurguladı.

-KÜÇÜLME VE BÜYÜME GÖRÜNEN SEKTÖRLER-

Revizyon çalışmaları sırasında, daha önce fazla hesapladığı tespit edilen sektörlerin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine de Demir, cari fiyatlarla 2002 yılına ilişkin verileri aktardı. Demir, küçülen sektörlerden balıkçılıkta yüzde 31, ticarette yüzde 5, otel ve lokantalarda yüzde 9,6, enerjide yüzde 21 küçülme hesaplandığını belirtti. Devlet hizmetlerinde de yüzde 41'lik bir azalma, hizmet sektöründe ise yüzde 200'lük artış hesaplandığını ifade eden Demir, bunun eğitim, sağlık gibi alanların, hesaplamada devlet sektörü yerine hizmet sektörüne kaydırılmasından kaynaklandığını söyledi. Demir, ''Bunu bir azalma değil, hesap değişikliği olarak yorumlamamız lazım'' dedi.

Demir ayrıca konut sahipliliğinde yüzde 144, imalat sanayinde yüzde 66, FSIM (Financial Services Indirectly Measuread) hesabından kaynaklı mali aracılık sektöründe de yüzde 11,6'lık artış olduğunu dile getirdi.

Ömer Demir, 2007 yılına ilişkin güncellenmiş verilerin, 31 Mart Pazartesi günü açıklanacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious