TÜİK haksız suçlamalara isyan etti!

TÜİK haksız suçlamalara isyan etti!.9138
  • Giriş : 16.12.2008 / 16:41:00

Türkiye İstatistik Kurumu son dönemde bazı basın-yayın organlarında özellikle ADNKS 2007 Nüfus Sayılı Sonuçlarına ilişkin bazı haksız eleştirilerin yer aldığı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin (ADNKS) her aşamasının büyük bir dikkat ve titizlikle hareket edilerek, kamu kurum ve kuruluşlarının ellerindeki kayıtlarla kontrolü yapılarak oluşturulduğu ve sistem hakkında yapılan eleştirilerin haksız olduğu bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan yazılı açıklamada, son dönemde bazı basın-yayın organlarında özellikle seçmen listelerinin askıya çıkarılmasıyla ADNKS 2007 Nüfus Sayılı Sonuçlarına ilişkin bazı haksız eleştirilerin yer aldığı kaydedildi.

Türkiye'de sonuncusu 2000 yılında olmak üzere bugüne kadar 14 kez genel nüfus sayımı yapıldığı belirtilen açıklamada, sokağa çıkma yasağı uygulanarak bir günde yapılan bu sayımlarla, nüfusla ilgili bilgilerin sadece 10 yılda bir elde edildiğinden, kamu hizmetlerine ilişkin plan ve programların oluşturulmasında önemli bilgi eksiği yaşandığı kaydedildi. Açıklamada, bu eksikliğin giderilmesi için 2006 yılında TÜİK'e ADNKS'nin kurulması görevi verildiği hatırlatıldı.

Bu çerçevede sistemin kurulması için valilikler, il özel idareleri, nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri, kaymakamlıklar ve belediye başkanlıkları başta olmak üzere tüm yerel yönetimlerle koordinasyon içinde çalışmalar yapıldığı ve önce Ulusal Adres Veritabanı (UAVT) oluşturulduğu, ardından hiçbir vatandaşın sistem dışında kalmaması için gerekli tüm kontrollerin yapılarak eşleştirme işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi.

ADNKS kurulum çalışmalarının 31 Aralık 2007 tarihinde sonlandırıldığı belirtilen açıklamada, 31 Aralık 2007 tarihi itibarıyla yeni sistemden elde edilen ilk nüfus sayımı sonuçlarının, 21 Ocak 2008 tarihinde yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulduğu ve sonuçların ''idari bölünüşlerine göre nüfus büyüklüğü, şehir ve köy nüfusu, yaş ve cinsiyet yapısı, ülkemizde ikamet eden kişilerin uyruk bilgisi'' şeklinde kullanıcılarına sunulduğu bildirildi.

Resmi İstatistik Programı kapsamında, ADNKS'ye dayalı olarak nüfus sonuçları her yıl açıklanacağı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

''Son zamanlarda basında, özellikle seçmen listelerinin askıya çıkarılmasıyla, ADNKS 2007 Nüfus Sayımı Sonuçlarına ilişkin yorumlar yapılmaktadır. Söz konusu yorumlarda, çağdaş devlet olma kapsamında son derece önemli bir yeri olan bu kayıt sistemi ile ilgili haksız eleştiriler ileri sürülmektedir. Büyük bir dikkat ve titizlikle hareket edilerek ve kamu kurum/kuruluşlarının ellerindeki kayıtlarla kontrolü yapılarak oluşturulan bu sistem hakkındaki eleştirilerde kullanılan bilgi ve rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*