Tüketici bilinçlendikçe şikayetler artıyor

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Sakarya'da 2006 yılında ayıplı mal ve hizmetlerden kaynaklanan tüketici şikayetlerinde yüzde 350 oranında bir artış yaşandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na geçtiğimiz yıl beyaz ve kahverengi eşyada 55, otomobilde 7, dayanıklı tüketim maddelerinde 67, turizmde 8, cep telefonunda 325, kapıdan satışlarda 82, diğer mal ve hizmet alanlarında da 142 olmak üzere toplam 686 adet tüketici şikayeti gerçekleşti.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Özcan Keskin, 2004'te 69, 2005 yılında toplam tüketici şikayetinin 196 olduğunu belirterek, bilinçlenmenin eğitim ve denetim faaliyetlerinin artmasından kaynaklandığını söyledi. "Eğitim faaliyetlerine büyük önem veriyoruz. Tüketicilerde bilinçlenme oranı arttıkça haklarını arayanların sayısında da artış yaşanıyor" diyen Keskin, okullarda, halk eğitim kurslarında ve değişik firmalarda tüketici bilinçlenmesine yönelik tüketici haklarıyla ilgili eğitim seminerlerinden vatandaşların da memnun kaldığını kaydetti. Keskin ayrıca kapıdan satış, fiyat etiketi, garanti belgesi, tanıtma ve kullanma kılavuzu, satış sonrası hizmet yetki belgesi gibi alanlarda yapılan denetimlerde 4 bin 212 YTL para cezası uygulandığını sözlerine ekledi.

BİLİNÇLİ TÜKETİCİLERE ÖDÜL

Sakarya'da tüketici bilinçlenmesini daha iyi sağlamak amacıyla verilen tüketici ödüllerinin ikincisinin hazırlıkları sürüyor. Sakarya Valisi Nuri Okutan'ın teşviki, Sakarya Sanayi ve Ticaret il Müdürlüğü ile Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Lisesi'nin ortaklaşa düzenledikleri ödül töreninin bu yıl 15 Mart tarihinde gerçekleştirileceği belirtildi.

Geçen yıl Radyo-Tv programı , yazılı basın (tüketici köşesi), bilinçli tüketici, Tüketici Kanunu'nun uygulanmasında başarılı kuruluş, tüketici memnuniyetini ilke edinen firma, bilimsel çalışma ve hizmet ödülü olmak üzere yedi dalda toplam 20 kişi ve kuruluşa ödül verildiğini anlatan Sakarya Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Özcan Keskin, gelenekselleştirilen 2. Tüketici Ödüllerinin bu yıl kimlere verileceğinin tesbitine başlandığını söyledi.

Bakanlığın verdiği ödüllerin dışında Türkiye'de il sanayi ve ticaret müdürlüğü bazında sadece Sakarya'da tüketici ödüllerinin verildiğini dile getiren Keskin, Türkiye'de bir ilk olan uygulamanın Valilik oluruyla ve ATSO Lisesi ile ortaklaşa düzenlendiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious