Tüketici faizlerini düşürecek gelişme!

Tüketici faizlerini düşürecek gelişme!.10407
  • Giriş : 06.01.2009 / 09:37:00

Merkez, enflasyondaki düşüşün sürmesinin beklendiğini açıklarken, faiz indirimlerinin erkene alınacağı tahmini bono oranlarını 15 ayın en düşüğüne indirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yakında tüketici faizlerinde hızlı düşüş yaşanacak.

ENFLASYONUN 2008'in son ayında beklentilerin altında düşerek tek haneli rakama yaklaşması, 2009'a yönelik olumlu beklentileri artırdı. Merkez Bankası'nın da dün açıkladığı enflasyon raporunda da gelecek dönemde enflasyonun kademeli düşüşünü sürdürmesinin beklendiği belirtildi. Piyasalarda enflasyon korkusu kalmayınca faizler de hızla aşağıya geriledi. Merkez Bankası'nın beklenen faiz indirimlerini erkene alacağı beklentisi ilk önce bono faizlerine yansıdı. Bono faizlerinin yüzde 15.7'ye gerilemesiyle gözler bankalara yöneldi. Piyasalardaki olumlu havanın bankaların önümüzdeki dönemde kredi faizlerine de yansıması bekleniyor. Küresel kriz öncesinde yüzde 1'in altını gören tüketici kredilerinde ilk başta bu oranlar olmasa da ciddi düşüşler bekleniyor.

BEKLENTİLERİ DESTEKLİYOR

MERKEZ Bankası'nın enflasyon raporu da bu beklentileri destekliyor. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, talep koşullarındaki zayıflamaya paralel olarak hizmet fiyatlarında gözlenen yavaşlamanın genele yayılarak sürdüğü, bu çerçevede, temel enflasyon göstergelerindeki olumlu görünümün devam ettiği belirtildi. Açıklamaya göre, hizmet grubunda, maliyetlerdeki azalış ve iç talebin zayıf seyrinin etkisiyle aralık ayında tüm alt gruplarda yıllık enflasyon geriledi. İşlenmiş gıda fiyatlarının artış hızındaki belirgin yavaşlamanın yemek hizmetleri fiyatları üzerindeki olumlu yansımaları devam ederken, petrol fiyatlarındaki yüksek oranlı azalışlar sonucunda ulaştırma hizmetleri yıllık enflasyonu da gerilemeye başladı. Kiranın yıllık artış oranı ise aralık ayında 0.4 puan daha düşerek yüzde 11.85 oldu. Hizmet fiyatlarının artış hızındaki yavaşlamanın önümüzdeki dönemde de sürmesi bekleniyor.

Enflasyonda gerileme sürecek

ENERJİ grubu fiyatları aralık ayında yüzde 2.58 oranında azaldı. Ham petrol fiyatlarında gözlenen birikimli azalışların etkisi yurt içi akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarındaki yüksek oranlı indirimler ile aralık ayında daha da belirginleşti. Böylece, enerji grubu yıllık enflasyonu son iki ayda yaklaşık 11,2 puan düşüşle yüzde 19.81'e geriledi. 2009 yılında enerji grubunun yıllık enflasyonundaki gerileme eğiliminin süreceği öngörülüyor. Enerji ve gıda dışı mal grubunun yıllık enflasyonundaki düşüş aralıkta da devam etti. Zayıf talep koşulları nedeniyle indirim sezonunun erken başlaması sonucunda giyim fiyatları aylık yüzde 3.92 geriledi.

GEÇEN YILIN ALTINDA

BÖYLELİKLE, bu grupta fiyatlar bir önceki yılın aynı dönemindeki seviyesinin altına indi. Dayanıklı tüketim malları (altın hariç) grubunun yıllık enflasyonunda sınırlı bir artış gözlendi. Talep koşullarının mevcut seyri TL'deki değer kaybının dayanıklı tüketim malları fiyatlarına etkisini sınırlıyor. Bu grupta fiyatlar yüzde 0.43 azaldı.

Enflasyonu faturalar körükledi

GEÇEN yıl tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 10.06, üretici fiyatları ise (ÜFE) yüzde 8.11 arttı. Fiyatı enflasyonun çok üzerinde artan ürünler sıralamasının zirvesinde ilginç bir ürün yer aldı. Hammaddesi petrol olan plastik saklama ve muhafaza malzemelerinin fiyatı, petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen yüzde 246.2 arttı. En çok fiyatı artanlar içinde doğalgaz ve elektrik ücretlerindeki artışlar dikkat çekti. Doğalgaz ücreti yüzde 76, elektrik yüzde 54 arttı. Kabaran faturalar bir anlamda enflasyonu körükleyen unsurlar arasında başı çekti.

Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*