Tüketici hakem heyetinden kart borcuna icra

  • Giriş : 07.03.2006 / 00:00:00

Isparta'da bir kişiden iki kredi kartındaki 700 YTL'lik borcu alamayan banka, alacağını tahsil edebilmek için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Isparta'da Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan Tüketici Hakem Heyeti, Türkiye genelinde emsal teşkil edecek bir karar aldı. Bir bankaya ait iki kredi kartı bulunan kişi, yaklaşık 700 yeni liralık borcunu ödemedi. Banka, icra işlemlerini başlatırken, karşı taraf da bu karara itiraz etti. Anlaşmazlığın görüşüldüğü mahkeme, konuyu; baro, belediye, ticaret sanayi odası, esnaf odası ve ildeki en büyük tüketici örgütünden temsilcinin yer aldığı 5 kişiden oluşan Tüketici Hakem Heyeti'ne gönderdi. İl Müdürlüğü, bankanın ilk başvurusunda yönetmelik gereği bunun hakem heyetinde görüşülemeyeceğini belirterek konuyu ‘olumsuz görüşüyle' mahkemeye intikal ettirdi. Mahkeme, anlaşmazlığı yeniden hakem heyetine iletti. İkinci kez heyete gelen anlaşmazlıkla ilgili bakanlıktan görüş alındı. Olumlu görüş üzerine heyet, icra işlemlerinin başlatılmasına karar verdi.

Öte yandan, kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı bu yılın ocak ayında 31 bin 446 olarak belirlendi. Merkez Bankası verilerine göre, alt kalemlerle birlikte ödenmeyen kredilerin sayısı 2 bin 129 oldu. 2001'den bu yana ödenmeyen ya da geç ödenen ferdi kredi ve kredi kartlarının toplamı ise 780 bin 388 olarak belirlendi. Kredi kartında mağduriyetleri sona erdirmek için çıkarılan Banka ve Kredi Kartları Kanunu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından eleştirildi. Dernek, yaptığı açıklamada yeni çıkan yasa ile birlikte, kredi kartları faiz oranlarına üst sınır getirilmesinin piyasa ekonomisi ile çeliştiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious