Tüketici harcamayı kıstı AVM'ler tedirgin

Tüketici harcamayı kıstı AVM'ler tedirgin.9499
  • Giriş : 27.11.2008 / 23:32:00

Carousel Genel Müdürü Orhan Demir, finansal krizle ortaya çıkan likidite sorunun alışveriş merkezlerinin cirosunun düşmesine yol açtığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Krizle nedeniyle tüketicinin tedirginlik yaşadığını belirten Demir, "Bu durum yatırımcı, perakendeci ve tüketicinin harcamalarını kısmasına neden oldu. Tüketici tedirginlikten dolayı AVM'lere gelmemeye başladı. Müşterilerin gelmemesi nedeniyle de mağazaların ciroları düştü." dedi.

Demir, ciroları düşen mağazaların üretimini ve organizasyonunu gözden geçirmeye başladığını bunun sonucu olarak da pastadan aldığı payı koruma derdine düştüğünü kaydetti.

Demir, "Perakende sektörü, Türkiye'nin 4. büyük sektörü. Planlı olmak şartıyla Türkiye'nin 2010 yılında 350 AVM olması gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

AVM yöneticileri, gündemdeki sorunlara cevap aramak, gelecek planlaması yapmak ve ortak sorunları için yeni çözümler üretmek amacıyla Antalya'da düzenlenen Alışveriş Merkezleri Konferansı'nda bir araya geldi. Konferansa yurtiçi ve yurtdışından 300 üst düzey yönetici katılıyor.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Nuşin Oral, AVM'lerin son 5 senede ciddi bir atılım içine girdiğini söyledi.

Son 3 senede yapılan yoğun yatırımların taşları yerine oturtma ihtiyacı hissettirdiğini belirten Oral, "AVM'ler hiçbir dönemde olmadığı kadar zincirleşerek büyük ölçekli firmalar haline gelmeye başladı. AVM'lerin sayısı gerek yerli gerek yabancı kurumsal yatırımcılar sayesinde 200'ü aştı. Buna bağlı olarak da perakende sektörü, hızlı bir büyüme gerçekleştirdi." diye konuştu.

Oral, finansal krizin sektöre yansımalarına da değindi. AMPD Başkanı, şöyle devam etti: "Türkiye ciddi bir kriz refleksine sahip. Geçmişte birçok krizi atlatmış bir ülke; ama hiçbir zaman dünyayla iç içe bir kriz içinde yer almamıştık."

On yıl önce perakende sektörünün adının bile geçmediğini ifade eden Oral, "O zaman 150 milyar doları geçen bir sektör olacağımızı öngöremiyorduk. Bu gün gelinen noktada sektör inanılmaz bir boyuta ulaştı. Sektördeki oyuncu sayısı 350'yi aştı." bilgilerini verdi.

Oral, 2009'da AVM'lerde bir değer kaybı olacağını; azalan satışların AVM'leri bekleyen en önemli tehlikelerden bir olacağını vurguladı. Oral, "Bu değer kaybını yerine koyarken her birimiz AVM de, tüketici de üzerine düşeni yapmak zorunda. Yoksa sonuç hiç pozitif olmayacak." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*