Tüketici İSKİ'nin zam talebine isyan etti

Tüketici İSKİ'nin zam talebine isyan etti.14900
  • Giriş : 04.07.2009 / 05:30:00
  • Güncelleme : 03.07.2009 / 23:33:52

Öngörülen zam, yıllık enflasyonun 2 katını aşan haksız, hakkaniyet ölçüsüne sığmayan bir uygulamadır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, İstanbul'da su fiyatlarına bir defada yüzde 15'i aşan bir zam oranının öngörülmesinin, açıklanan yıllık enflasyonun 2 katını aşan haksız, hakkaniyet ölçüsüne sığmayan bir uygulama olacağını kaydetti.

İSKİ Genel Müdürlüğünün Büyükşehir Belediye Meclisine sunacağını açıkladığı İstanbul'da su fiyatlarının artırılması teklifine ilişkin yazılı açıklama yapan Engin, bu konudaki açıklamaların, suya zam yapılmasının bir ifadesi olduğunu belirtti.

Engin, ''Bir defada yüzde 15'i aşan bir zam oranının öngörülmesi, açıklanan yıllık enflasyonun 2 katını aşan haksız hakkaniyet ölçüsüne sığmayan bir uygulama olacaktır'' ifadelerini kullandı.

İSKİ Genel Müdürünün ana görevlerinden birinin, temel ihtiyaç olan suyun, kamu yararına uygun olarak kaliteli, sürekli, ucuz olarak, tüketici yurttaşların kullanımına sunulmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Engin, şöyle devam etti:

''Kararını aldıkları su zammına gerekçe olarak açıkladıkları finansman kaynağı yaratılması yaklaşımı ise yasaya ve hukuka aykırı olup, kamu yararıyla çelişmektedir. İSKİ yetkililerini uyarıyoruz. Suya zam önerinizi geri çekiniz. Büyükşehir Belediye Meclisinin duyarlı üyelerini de suya zam önerisini onaylamamaya çağırıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*