Tüketici kredilerindeki düşüş sürer mi

Tüketici kredilerindeki düşüş sürer mi.10407
  • Giriş : 23.01.2009 / 11:00:00

Konut kredi faizlerinin 1 ay içinde yüzde 1.90’lardan 1.49’lar seviyesine gerilemesi kredilerin aylık taksitlerini yüzde 15’e varan oranda düşürdü, satışları hareketlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son bir yılı oldukça durgun geçiren konut pazarı, kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte tekrar hareketlenmeye başladı. Geçen hafta Merkez Bankası'nın faiz oranlarını 2 puan birden düşürmesinin ardından bankaların tüketici kredilerinin faiz oranlarını hızla aşağı çekmesi, kredi maliyetini hatırı sayılır oranda düşürdü.

6 Aralık 2008'de konut kredi faizleri ortalama aylık yüzde 1.88 - 1.92 bandında iken 22 Ocak'ta ortalama yüzde 1.49'a geriledi.

'Satışlar artar'

Buna göre, 4 Aralık'ta 10 yıl vadeyle 100 bin TL kredi alan bir kişi 2 bin 15 TL aylık taksit, 152 bin 628 TL toplam faiz öderken 21 Ocak'ta aynı krediyi alanların aylık taksiti 1794 TL'ye, ödeyecekleri toplam faiz ise 115 bin 296 TL'ye düştü. Bir buçuk aylık zaman diliminde faizler ortalama 0.40 puan, aylık kredi taksiti 221 TL, ödenecek toplam faiz ise 37 bin 332 TL azaldı.

İnşaat şirketlerinin yetkilileri konut kredi faizlerinde yaşanan ani düşüşün ardından satış ofislerinin gözle görülür bir şekilde hareketlendiğini, özellikle faizlerin düşmesini bekleyen tüketicinin alıma geçtiğini söylediler.

Dumankaya İnşaat Pazarlama ve Satış Direktörü Ufuk Kayador, bu faiz oranlarının pazarı ciddi şekilde hareketlendireceğini belirterek, “Son birkaç aydır kredi kullandırma konusunda çok seçici davranan bankalar, 2005 -
2006'da olduğu gibi daha kolay kredi kullandırmaya başlarlarsa satışlar daha da artar” dedi.

'Fiyatlar yükselebilir'

Liman Holding'in gayrimenkulden sorumlu Genel Müdürü Hüseyin Altaş, “Bu faiz düşüşüyle hem satışların yüzde 20 oranında artacağını hem de şirketlerin uyguladığı faizsiz kampanyalarda vadelerinin uzayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Hektaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ekşi de 1-2 ay içinde satışların yüzde 30 artacağını söyledi. Ekşi ayrıca, geçmiş yıllarda olduğu gibi kredi faiz oranlarının düşmesine bağlı olarak ev fiyatların mutlaka yükseleceğine de dikkat çekti.

'Kredi faizleri daha da düşecek'

İstanbul Capital Genel Müdürü ve ortağı Bahadır Teker, dolar faizlerinin neredeyse sıfıra yakın bir seviyede olmasının Türkiye'deki faizlerin daha da düşeceğine işaret ettiğini belirterek, “ABD veya Ortadoğu kaynaklı büyük bir kriz olmazsa faiz oranlarındaki aşağı doğru trend daha 1 - 1.5 yıl sürer” dedi.

TEB Bireysel ve İşletme Kredileri Direktörü Koray Kaya ise, “Faiz oranlarının bir miktar daha düşmesini bekliyoruz. Kısa vadede aylık bazda yüzde 1.30'lu seviyeler görülebilir. Yıl sonuna doğru daha alt seviyeleri de görebiliriz” diye konuştu.

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*