Tüketici kuruşlara alışamadı, kullanımdan kaldırdı

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Yıllar sonra yeniden kullanıma giren 1 kuruşların ömrü kısa sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1 kuruşlar kullanıma girdiğinde, bozuk para olarak önemli bir iş göreceği belirtiliyordu, halbuki şimdi vatandaşlar, geçmiyor diyerek para üstü olarak almak istemiyor. Kuruşları kasalarında bulunduran alışveriş merkezleri ise sadece isteyenlere veriyor.
Merkez Bankası'nın verilerine göre, 2006 Nisan ayı sonu itibarıyla kullanımda 157 milyon 86 bin 560 adet 1 yeni kuruş bulunuyor. Bu kuruşların tutarı 1 milyon 570 bin 865 YTL ediyor. Kullanılmadığı için bu para kasalarda atıl olarak tutuluyor. Tedavüle çıkmadan hakkında çok şey yazılıp çizilen, hatta cüzdanlarda onlar için özel bölmeler yapılan 1 yeni kuruşların yüzüne kimse bakmıyor. Piyasadaki 1 kuruşlar adeta tedavülden kalkarken, en çok kullanılan 5, 10 ve 25 kuruşların bulunmasında sıkıntı yaşanıyor. İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Tokmakoğlu, "5, 10 ve 25 kuruşları bankalarda bile bulamıyoruz" dedi. Piyasada 50 kuruştan 221 milyon 124 bin, 25 kuruştan 196 milyon 897 bin, 10 kuruştan 336 milyon 313 bin, 5 kuruştan ise 270 milyon 758 adet bulunuyor.

Kuruşların hesabını en çok süper ve hiper marketler yapıyor. Bu alışveriş merkezlerinde ürün fiyatları genellikle küsuratlı rakamlarla belirlendiği için alışverişlerde bir kuruşlara ihtiyaç duyuluyor. Alışveriş merkezleri, 1 kuruşları kasalarında bulundursa da para üstü olarak kimse almıyor. Tüketiciler para üstü olarak en küçük 5 kuruşu alıyor. Bir adet 5 kuruş yerine beş adet 1 kuruş verildiğinde de kimse almıyor. Nakitle yapılan alışverişlerde 1 kuruşlu para üstünü almayanlar, yüksek cirolu alışveriş merkezlerinde günün sonunda önemli miktarda para kazandırmış oluyor. Özdilek Alışveriş Merkezi Halkla İlişkiler Sorumlusu Ahmet İnal, bir kuruş olarak verilen para üstlerini tüketicinin genellikle almayarak kasada bıraktığını söyledi. Para üstü olarak alınan en küçük paranın 5 kuruş olduğuna dikkat çeken İnal, "Bir adet 5 kuruş yerine beş adet 1 kuruş verildiğinde de kimse almıyor." dedi. 1 kuruşları erkekler hiç almazken 35 yaşın üzerindeki hanımlar arasında nadiren de olsa bazılarının para üstü olarak istediğini ifade eden İnal, şunları söyledi: "Piyasada 1 kuruş geçmiyor gibi bir anlayış var. Kimse kuruşları cebinde bulundurmak istemediği için bu oluştu. Bizim açımızdan sıkıntı yok. Kuruşları hem alıyoruz hem de para üstü olarak veriyoruz."

Küçük esnaf arasında kuruşun fazla kullanılmadığını belirten İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Kara, "Bizde fiyatlar küsüratlı değil. Örneğin 1.99 kuruş gibi bir fiyat bizde yok. Bu ürünün fiyatı ya 1.75 kuruştur ya da 2 YTL'dir" diyerek, küçük esnafın kullanmadığı 1 kuruşları almak istemediğine dikkat çekti. Bir kuruşların kullanılmak istenmemesinin alım gücünün düşük olmasına bağlayan Tokmakoğlu, bu paradan 10 tane toplandığında ancak bir sakız alınabildiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious