Tüketici Ödülleri sahiplerini buldu

Tüketici Ödülleri sahiplerini buldu.4775
  • Giriş : 22.04.2009 / 15:11:00

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü tarafından 12'ncisi düzenlenen ''Geleneksel Tüketici Ödülleri'' sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Tüketici Ödülleri kapsamında, Radyo-TV Programı, Yazılı Basın Tüketici Köşesi, Bilinçli Tüketici, 4077 Sayılı Kanun'un Uygulanmasında Başarılı Kuruluş, Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma ile Bilimsel Çalışma ve Hizmet Ödülü olmak üzere 7 dalda 25 kişi ve kuruluşa ödül verildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Konferans Salonunda düzenlenen törenin açılışında bir konuşma yapan Müsteşar Ali Boğa, globalleşen dünyanın rekabeti tetiklediğini, üretim ve tüketici tercihlerinin odağına rekabeti yerleştirdiğini kaydetti. Bunun sonucunda satış ve pazarlama politikaları ve stratejilerinin ön plana çıktığını ifade eden Boğa, bilinçli tüketicilerin, yeni buluş, icat ve Ar-Ge'nin tetikleyicisi durumuna geldiğini söyledi.

Üretici ve pazarlamacının önce tüketiciyi memnun etmek zorunda olduğunu belirten Boğa, tüketicinin korunması ve yanlız bırakılmaması görevinin Anayasa tarafından Bakanlığa verildiğini anlattı. İlk tüketici kanununun 1995'de çıkarıldığını ve daha sonra da yenilendiğini belirten Boğa, çalışmaları sürmekte olan yeni tüketici kanunu ile ilgili olarak da ''AB uyum süreci de dikkate alınarak tüketici kanunu, sizlerin görüşleri de alınarak son safhasına gelmiştir. Parlamentoya sevk aşamasındadır'' dedi.

Haklarından bihaber tüketicilerin olduğu yerde sadece yasal düzenleme yapılmasının önemli olmadığını kaydeden Boğa, tüketicilerin bilinçlenmesinin önemine işaret etti.

Boğa'nın konuşmasının ardından tüketici ödülleri dağıtıldı. 7 dalda ödül alan kişi ve kuruluşlar şöyle:

''Radyo Televizyon Programı Dalında; TRT 2'den Nevzat Üçyıldız, Yani Asır TV Ankara Temsilcisi Zafer Şahin, Kanal 38 TV Genel Müdürü Deniz Çağan, Kanal B TV'den Ayşen Gaye Tokman.

Yazılı Basın Tüketici Köşesi Dalında; Kütahya Ticaret Odası, KUTSO Dergisi Tüketici Köşesi Mehmet Uğur Atakan, Kent Gazetesi Tüketici Köşesi Mehmet Çetinkaya.

Bilinçli Tüketici dalında; Mustafa Coşkun, Necla Kobak, Veysel Sönmez, Ömer Eryılmaz, Dinçer Pekcan, H. Yılmaz Çağlayan, Zeynep Böbür, Fatih Ozan Kahveci ile Annesi Vahide Kahveci.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun Uygulamasında Başarılı Kuruluş dalında; Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, Fatih Üniversitesi Ankara Meslek Yüksekokulu Yüksek Okul Müdürü Yüksel Nizamoğlu, Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) Vakıf Başkanı Av. Beyhan Aslan.

Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma dalında; ETS Ersoy Turistik Servisleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Ersoy, Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. Seramik Fabrikası Ankara Bölge Müdürü Çağrı Yıldız.

Bilimsel Çalışma dalında; Meltem Keleş, Dr. Ferudun Kaya, Dr. Eda Purutçuoğlu.

Hizmet Ödülü dalında da; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Zabıta Daire Başkanlığı Tüketici Hakları Zabıta Amirliği Zabıta Destek Hizmet Müdürü Bayram Ali Çakıroğlu ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkan Yardımcısı İbrahim Şenel.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*