Tüketiciler artık hakkını arıyor

Tüketiciler artık hakkını arıyor.15887
  • Giriş : 05.07.2008 / 09:40:00

Kocaeli'nde, İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına son 7 yılda 5 bin 626 başvuru yapıldığı, bunlardan 4 bin 341'inin tüketicilerin lehine sonuçlandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Ferahi Konukoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilerin, aldıkları mal ve hizmetlerdeki çeşitli kusurlar nedeniyle kendilerine 2001 yılında 360, 2002'de 258, 2003'de 257, 2004'de 357, 2005'de 695, 2006'da 1106, 2007'de 1489, bu yılın ocak-haziran döneminde ise 804 olmak üzere toplam 5 bin 326 şikayette bulunduklarını belirtti.

Başvuruların 4 bin 341'inin tüketiciler lehine sonuçlandığını, 289 başvurunun başka illere sevk edildiğini, 188'inin inceleme aşamasında olduğunu, geri kalanının ise tüketicilerin aleyhinde sonuçlandığını ifade eden Konukoğlu, toplumun tüketici hakları konusunda bilinç düzeyinin her geçen gün arttığını, artık tüketicinin her konuda hakkını arayarak, haklılığını ispat ettiğini ifade etti.

Tüketici şikayetlerinin en çok ''ayıplı mal ve hizmetlerde'' yoğunlaştığını bildiren Ferahi Konukoğlu, ''Ayıplı mallarda şikayetlerin yüzde 50'sini cep telefonları oluşturuyor. Bunu, spor ayakkabıları ve mobilyalardaki kusurlar nedeniyle aldığımız şikayetler izliyor'' dedi.

Konukoğlu, ''ayıplı hizmetler'' kapsamında ise en çok şikayetin kredi kartları ve kapıdan satışlarla ilgili geldiğini bildirdi.

-İLGİNÇ ŞİKAYETLER-

Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına zaman zaman ilginç başvuruların da yapıldığını ifade eden Konukoğlu, özellikle güzellik salonlarından gelen ilginç başvuruları değerlendirmekte zorluk çektiklerini belirtti.

Bir tüketicinin cilt bakımı için gittiği güzellik salonunda yapılan işlemin ardından cildinin daha kötü olduğunu, bir başka tüketicinin ise kullandığı cilt kreminin cildini kuruttuğunu ileri sürerek şikayetçi olduğunu ifade eden Konukoğlu, ''burada karar vermek çok zor. Çünkü, tüketicinin cildinin daha önce nasıl olduğunu bilmiyoruz. Cildi kuru muydu, değil miydi, ne kadar o krem kullanılırsa cildi kurutur, bunları bilmiyoruz. Bunları belirlemek için bilirkişi tespit ettik, ancak tüketici bilirkişiye gitmedi.''

-TÜKETİCİLERE ÖNERİLER-

Tüketicilere çeşitli önerilerde de bulunarak alışverişe mutlaka alışveriş listesi ile çıkılması gerektiğini ifade eden Konukoğlu, şunları kaydetti:

''Tüketici, malın fiyat ve kalitesini değişik yerlerden araştırmalı. Fiyatı uygun mallar arasında Türkçe tanıtım, kullanma kılavuzu, garanti ve kalite belgeleri, CE ve standartlara uygunluk (TSE) işareti olanı tercih etmeli, bilinen, çok servis ağı olan malları satın almalı. Gıda maddelerinin son kullanma tarihine bakmalı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious