Tüketiciler Birliği otobüs firmalarını uyardı

Tüketiciler Birliği otobüs firmalarını uyardı.13705
  • Giriş : 11.03.2008 / 13:46:00

Şehirlerarası otobüs firmalarının kendi aralarında fiyat birlikteliğine giderek, özellikle turistik bölgelere yapılan seferlerde tek fiyat uygulamasına geçmesi Tüketiciler Birliği'nin tepkisini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketiciler Birliği Kayseri Şube Başkanı Mahmut Şahin, bu konuda kendilerine çok sayıda şikayet geldiğine dikkat çekerek, otobüs firmalarının kendi aralarında fiyat birlikteliğine gitmesinin yasa dışı bir uygulama olduğunu kaydetti. Bu şekilde vatandaşların mağdur edildiğini, rekabetin ortadan kaldırıldığını kaydeden Şahin, bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi konusunda firmaları uyardı.

Aksi taktirde gerekli yasal işlemlerin başlatılması için girişimlerde bulunacaklarının altını çizen Şahin, "Geçtiğimiz dönemlerde Konya'daki 4 firma kendi aralarında fiyat birlikteliği anlaşması yaparak vatandaşı mağdur etmişlerdi. Bu durumu haber alan Rekabet Kurumu bu firmaların hepsine toplam 3 trilyon ceza kesti. Kayseri'deki otobüs firmaları da aynı şekilde cezai yaptırımla karşı karşıya kalmak istemiyorlarsa bu uygulamadan biran önce vazgeçsinler" uyarısında bulundu.

Edindikleri bilgilere göre, özellikle güney ve turistik bölgelerdeki iller için fiyat birlikteliği uygulandığa değinen Şahin, "Anlaşmaya uymayan firma için de kendi aralarında cezai yaptırım uygulama kararı alınmış. Böyle bir uygulama tamamen yasa dışı ve vatandaşı mağdur edici niteliktedir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious