Tüketicinin başı Çin malı ile dertte

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Tüketici şikayetlerinin satış oranının yüksekliği nedeniyle Çin malları ve bilişim sektöründe yoğunlaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Hakem Heyeti kayıtlarından derlenen bilgiye göre, iğneden ipliğe her kalem ürünü bulmanın mümkün olduğu Çin malları, tüketiciyi hak arama peşinde koştururken, hakem heyetlerinin de iş yükünü ağırlaşırdı.

Satış oranının yüksekliği nedeniyle şikayetlerin en yoğun görüldüğü ürünler arasında yer alan Çin mallarında ise bilişim sektörü ve motosiklet başı çekiyor.

Reklamlarda verilen özellikleri taşımayan bilgisayarlar, Türkçe kullanma kılavuzu bulunmayan ve garanti belgesi satıcı tarafından onaylanmamış ürünler şikayete daha fazla konu oluyor. Ürünü alırken yeterince araştırma yapmayan tüketiciler, aldığı ürünün garanti belgesi onayının bile olmadığını sonradan fark edince tüketici hakem heyetlerine başvuruyor.

Marka sahteciliğinin de yapıldığı Çin mallarında sahte markalı ürün alanlar ise haklarını aramakta zorlanıyor. Ancak, diğer ürünlerde gerek satıcı firma gerekse ithalatı yapan firma nezdinde yapılan çalışmalar çoğunlukla tüketici lehine olumlu sonuç veriyor.

Adana Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Hakem heyetine geçen yıl 5 bin 40 şikayet geldi. Yazılı olarak gelen 271 şikayetten 193'ü tüketici lehine, 64'ü firmalar lehine sonuçlandı. 14 şikayetle ilgili inceleme ise devam ediyor.

HAKEM HEYETLERİ

Hakem heyetleri, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteriyor.
Hakem heyetlerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret alınmıyor. Hakem heyetlerce görevlendirilecek bilirkişi ücretleri de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Bir ürünün parasal değeri 1.892,63 YTL üstündeyse, bu durumdaki uyuşmazlıklarda İl Hakem Heyetleri, bu rakamın altındaki uyuşmazlıklara ise ilçelerdeki hakem heyetlerine başvurmak gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious