Tükürük testiyle kalp krizi teşhisi

Tükürük testiyle kalp krizi teşhisi.13856
  • Giriş : 24.04.2008 / 23:01:00
  • Güncelleme : 24.04.2008 / 23:02:42

Amerikalı doktorlar, kalp krizinin teşhis edilmesiyle ilgili yeni çalışmalarında, gelişme aşamasındaki tükürük testinin, krizin hızla teşhisine yardımcı olacağını umuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir kişinin kalp krizi geçirip geçirmeyeceğini çabucak belirleyecek bu basit testin bir gün ambulanslarda, restoranlarda ve eczanelerde kullanılabilmesi yönünde çalışan doktorlardan Texas Üniversitesi Biyokimya Bölümünden John T. McDevitt, Reuters'a yaptığı açıklamada, tükürükteki proteinlerin muhtemel kalp krizlerinin hızlı bir şekilde sınıflandırılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

McDevitt ve meslektaşları, bu amaçla, bir kişinin o anda kalp krizi geçirip geçirmediğini ya da gelecekte kalp krizi geçirme olasılığını belirleyebilecek bu protein setini belirlemek üzere bir "nano-biyo-yonga" geliştirdi.

Bu yongayı kredi kartı büyüklüğündeki bir laboratuvar kartına yerleştirdi. Bu sayede kişi bir tüpe tükürüyor ve buradan alınan örnek bu karta transfer ediliyor.

Yüklenen kart, bir ATM kartı gibi tetkik makinesine sokuluyor. Bu makine kişinin kalp durumunu 15 dakika gibi az bir sürede gösteriyor.

Doktor McDevitt, bu çalışmalarında kalp krizi geçirmiş 56 ve sağlıklı 59 denek kullandıklarını belirterek, bu testin denekler arasında kalp krizi geçirenleri ayırt edebildiğine tanık olduklarını söyledi.

Elektrokardiyografiyle (EKG) uygunluk içinde kullanılması planlanan bu test için daha geniş çaplı araştırma yapılacağına dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious