Tülay Tuğcu emekli oluyor

Tülay Tuğcu emekli oluyor.11422
  • Giriş : 11.06.2007 / 09:33:00
  • Güncelleme : 11.06.2007 / 09:41:24

Tülay Tuğcu, yarın yaş haddinden emekli olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tuğcu’nun emekliliği ile birlikte gözler yeni başkanın kim olacağına çevrildi.
Tülay Tuğcu’nun emekli olmasıyla birlikte, yüksek yargıdaki kadın başkan ağırlığının değişeceği yorumları yapılıyor. Tuğcu, yoğun iptal başvurularının yapıldığı bir dönemde başkanlık yaptı. Tuğcu’dan boşalacak başkanlık koltuğu için Başkan Vekili Haşim Kılıç ile üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Ahmet Akyalçın ve Mehmet Erten’in aday olması bekleniyor. Başkan adayları arasında Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Ahmet Akyalçın ile Mehmet Erten’in ismi öne çıkıyor.
Aynı isimler daha önce de başkanlık yarışına girmiş, uzun turlara rağmen yeni başkan seçilemeyince, emekliliği yaklaşmış olan Tuğcu’nun isminde anlaşma sağlanmıştı. Temmuz 2005’te yapılan ve 3 hafta süren seçimin 59’uncu turunda en çok oyu alan Tülay Tuğcu başkan seçilmişti. 11 üyeli mahkeme heyetinde 6 oyla seçimi kazanan Tuğcu, yüksek mahkemenin ilk kadın başkanı olmuştu. Tuğcu 6, Ahmet Akyalçın 3, Fulya Kantarcıoğlu ve Mehmet Erten ise 1’er oy almıştı.

ASIL ÜYELER ARASINDAN SEÇİM YAPILIYOR
Anayasa Mahkemesi başkanlığı için başkan olmak isteyen üyeler, adaylıklarını diğer üyelere bildiriyor ve seçim gündemiyle gerçekleştirilen toplantıda gizli oylama yapılıyor. Anayasa Mahkemesi başkanı, asıl üyeler arasından 4 yıl görev yapmak üzere seçiliyor.

SEZER 8. ÜYEYİ ATAYACAK
Tülay Tuğcu’nun emekli olması nedeniyle boşalacak üyelik için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Danıştay kontenjanından yeni bir üye atayacak. Bu atamayla birlikte 11 üyeli heyette Sezer tarafından seçilen üye sayısı 8’e çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious