Tülin'le Caner gitti, şikayetler bitti

Tülin'le Caner gitti, şikayetler bitti.9112
  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Kadın programlarının RTÜK'ün isteğiyle değiştirilmesinin ardından şikâyetler yüzde 60,8 oranında azaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Programlar yayındayken toplam bin 912 adet başvuru yapılırken, değişikliğin ardından şikâyet sayısı 749'a düştü. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, meselenin diyalogla çözülmüş olmasının sevindirici olduğunu belirtti.

RTÜK'ün talebi üzerine yayın kuruluşlarının temsilcileri, program yapımcıları ve televizyonların izleyici temsilcileri 28 Kasım'da İstanbul'da bir araya geldi. RTÜK, televizyon kanallarından, "Kadın programlarını düzeltin." ricasında bulundu. Toplantı sonucunda yoğun şikâyetlere neden olan bazı programlarda değişikliğe gidilmesi kararlaştırıldı. Bu karar ertesi günden itibaren yayın kuruluşlarınca uygulamaya konuldu. Toplantıda "Yarından itibaren bizde Semra Türk olmayacak." diyen atv Genel Müdürü Orhan Girgiç sözünü tuttu ve 'Kaynana Semra' ile 'Gelin Sinem', Ebru Akel'in sunduğu "Denemeye Değer" isimli programa çıkarılmadı. Sinevizyon Yapım Koordinatörü Pelin Akat ise, "Pazartesiden itibaren Ahu-Meriç ve Tülin-Caner TV'ye çıkmayacak. Final yapıyoruz. Yeni formatla devam edeceğiz." açıklamasında bulunmuştu. Show TV her sabah Meriç Erkan-Ahu Tuğba aşkını ele alan "Gün Aydın" adlı programın yapımcıları da ikiliyi ekrana çıkarmama kararı aldı. Programın sunucusu Aydın, "Meriç ve Ahu Hanım olmadan da devam ederim. RTÜK nasıl bir format isterse onu uygularım." dedi.

Kanal D'deki "Sabahların Sultanı" adlı programda Tülin'le Caner'i ağırlayan Seda Sayan, ekrana çıkmaları istenmeyen kişileri artık konuk olarak almayacağını açıkladı. RTÜK'e en fazla şikayet edilenler arasında gösterilen Star'daki "Safiyeli Faik Sabahlar Şenlik" programı da yayından kaldırıldı. Konuyla ilgili Faik Öztürk, "Biz sanal oyuncular bulup programda reyting almak için halkı sömürmedik. Safiye ile doğal insanlarız, hareketlerimizi de öyle yansıttık. Diğerleriyle anılınca ekranda kalmamızın doğru olduğuna inanmıyorum. Yöneticilerle görüşüp programı bitirdim." dedi.

RTÜK'e teşekkür mesajı

RTÜK'ten edinilen bilgiye göre, kadın programlarında değişiklik kararının uygulamaya konmasından iki gün önce, 27-28 Kasım'da 444 1 178 numaralı RTÜK İletişim Merkezi'ne kadın programlarıyla ilgili toplam bin 912 adet başvuru yapıldı. Değişikliğin ardından 29-30 Kasım'da ise 444 1 178 RTÜK İletişim Merkezi'ne toplam 749 adet şikâyet geldi. Kadın programlarında değişikliğe gidilmesiyle birlikte RTÜK İletişim Merkezi'ne gelen kadın programlarıyla ilgili şikâyetlerde yüzde 60,8 oranında azalma oldu. Öte yandan 107 izleyici RTÜK İletişim Merkezi'ni arayarak, kadın programlarıyla ilgili karardan dolayı RTÜK'e ve yayıncılara teşekkür mesajları bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious