TÜLOMSAŞ ürettiği 74 vagonu teslim etti

TÜLOMSAŞ ürettiği 74 vagonu teslim etti.65403
  • Giriş : 20.04.2008 / 18:54:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TÜLOMSAŞ'ın vagon üretiminde yüzde 307 oranında büyüme yakaladığını belirterek, ''Değişen hiçbir şey yok. Binalar, çalışanlar, yöneticiler aynı ama bakış, anlayış değişti. Siyaset gitti, hizmet geldi'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarının (TCDD) iştiraki Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş.'de (TÜLOMSAŞ) ilk kez özel sektör için üretilen 74 yük vagonunun teslim töreni yapıldı.

TÜLOMSAŞ üretim tesisleri bahçesinde yapılan törende konuşan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, tesisin son yıllarda ortaya koyduğu başarılar ile yurt içi ve yurt dışında da kendini gösterdiğini söyledi.

Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. (İÇDAŞ) ve Aslan Denizcilik için üretilen 74 yük vagonunun tesliminin TÜLOMSAŞ'ın özel sektöre açılma başarısı dışında başka anlamları da olduğunu ifade eden Yıldırım, ''O da şudur; Demiryolları ile taşımacılığın artık öneminin anlaşıldığı görülüyor'' dedi.

İÇDAŞ'ın Türkiye'ye önemli ölçüde hizmet eden, döviz kazandıran bir şirket olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

''Şimdi bu şirketimiz TÜLOMSAŞ'la bir işbirliğine gidiyor ve böylece artık demiryollarını daha fazla kullanmak için vagon sipariş ediyor. Bu tam da bizim istediğimiz bir şey. Çünkü karayolu taşımacılığı son 50 yılda o kadar sağlıksız gelişti ki yol alt yapımız aşırı yüklerden dolayı çok kısa sürede bozuluyor. 25 yıllığına yaptığımız yolları 2,5 yılda yenilemek zorunda kalıyoruz. Bu çok ciddi anlamda bir kaynak israfı. Bu ülkenin kıt kaynaklarını akılsızca harcamak hiç kimsenin ne hakkıdır, ne de bunu yapmaya mecburuz. Ne yapmamız lazım? Demiryollarını, deniz ve hava taşımacılığını geliştirmemiz lazım.''

10 yıllık ulaşım ana planını hazırlatarak Türkiye'de taşımacılığı dengeye getirmek ve taşıma türleri arasındaki entegrasyonu sağlamak için çok ciddi projeler başlattıklarını dile getiren Yıldırım, bu bakımdan Eskişehir'in en şanslı illerden birisi olduğunu söyledi.

-HIZLI TREN PROJESİ-

Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığının en fazla yatırımının Eskişehir'de olduğunu belirterek, bir ayağı Eskişehir'de bulunan Hızlı Tren Projesi'nin birinci kısmının bitirildiğini kaydetti. Projenin test çalışmalarının devam ettiğini anlatan Yıldırım, ''Bu sene içinde taşımalara başladığımızda Ankara-Eskişehir arası bir saat olacak. 35-40 yıllık hayal Eskişehir'de gerçekleşiyor'' dedi.

Eskişehir'deki mevcut tren hattının yer altına alınması gerektiğini ve bunun sözünü daha önce verdiğini hatırlatan Bakan Yıldırım, konuya ilişkin ihalenin ve yer tesliminin yapıldığını bildirdi. Eskişehir'de işin yapılmayacağı yönünde dedikodular dolaştığını ifade eden Yıldırım, bugüne kadar tutmayacakları hiçbir sözü vermediklerini vurguladı.

Yıldırım, Eskişehir'in Türkiye'nin hızlı tren ve lokomotif üssü haline gelmesi yönünde karar verdiklerini söyledi.

-''YÜZDE 307 BÜYÜME''-

TÜLOMSAŞ yöneticilerine özel sektöre ve başka ülkelere açılma hedefi gösterdiklerini dile getiren Yıldırım, TÜLOMSAŞ'ta 2000-2003 yılları arasında 242, 2003-2007 yılları arasında ise 986 vagon üretildiğini kaydetti. Yıldırım, ''Büyüme yüzde 307. TÜLOMSAŞ, Demiryollarının bir iştirak şirketi. Burada ne değişti de yüzde 307 büyüme yakalandı. Değişen hiçbir şey yok. Binalar, çalışanlar, yöneticiler aynı, ama bakış, anlayış değişti. Siyaset gitti, hizmet geldi. Onun için burada üretim, katma değer var. Siyasete meydan yapmadık'' diye konuştu.

-''TÜLOMSAŞ ESKİŞEHİR'E DE KAZANDIRACAK''-

TÜLOMSAŞ'ın herkesin kazanacağı bir ortam sağladığını belirten Bakan Yıldırım, ''Belediye başkanımız burada. Her ne kadar Eskişehir raylı sisteminde nasibini alamamış ise de gerek Türkiye'de gerekse dünyanın birçok ülkesinde TÜLOMSAŞ iş yapıyor, para kazandırıyor. Bir gün Eskişehir'e de kazandıracak'' dedi.

TÜLOMSAŞ'ın yurt dışından 25 milyon dolarlık sipariş aldığını bildiren Yıldırım, ''Bu TÜLOMSAŞ'ın küresel bir imalatçı olduğunu tescilidir. Köşe bucak dolaşacaksınız, dünyanın her tarafını fellik fellik edip iş yapacaksınız. Sadece Devlet Demir Yollarına bağımlı kalmak olmaz. Yurt dışı taleplerini de karşılayacaksınız'' diye konuştu.

TÜLOMSAŞ'la General Elektrik arasında işbirliği anlaşmaları için görüşmelerin sürdürüldüğünü kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

''Anlaşma sağlandığında TÜLOMSAŞ Orta Doğu'nun, Kuzey'in, Orta Asya'nın, Doğu Avrupa'nın lokomotif üssü haline gelecek. Ama nasıl lokomotif? Yeni nesil lokomotif üretiminin üssü haline gelecek. Arkadaşlarımızın hedefi 2015 yılında 750 milyon dolar ciroya ulaşmak.''

-ESKİŞEHİR'E ULUSLARARASI NİTELİKTE HAVAALANI-

Anadolu Üniversitesi Hava Meydanı'nın pistinin, taksi yolunun ve apronunun genişletilip uzatılacağını bildiren Yıldırım, böylece Eskişehir'e uluslararası nitelikte bir havaalanı kazandırılacağını söyledi.

Eskişehir'in hızlı treninin, havayolunun, demiryolunun ve otoyol kalitesinde bölünmüş yollarının olduğunu anlatan Yıldırım, ''Maliye Bakanınız var da bu işler oluyor zannetmeyin. Bu işler Maliye Bakanınız olsa da olur olmasa da olur. Maliye Bakanınız olunca biraz daha kısa zamanda olur'' diye konuştu.

-DİĞER KONUŞMALAR-

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TÜLOMSAŞ'ın sahip olduğu bilgi ve teknolojiyle özel sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak bir konuma geldiğini belirtti.

TÜLOMSAŞ'ın ilk kez özel sektöre üretim yaptığını anlatan Karaman, TÜLOMSAŞ'ın dünya şirketine dönüştüğünü ifade etti. Karaman, ''Eskişehir'in kaderi hızlı tren ve demiryolu teknolojisine sahip bir kent olarak değişecek ve bu değişim çevre kentleri de etkileyecektir'' diye konuştu.

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı da 2008 yılının ilk 3 ayındaki fiziksel gerçekleşmenin yüzde 100'e yakın oranda sağlandığını ve 12 lokomotif ile 64 vagon üretildiğini söyledi.

Son 3 yıl içerisinde TCDD dışındaki yurt içi piyasalardan 11 milyon avro tutarında sipariş alındığını kaydeden Avcı, 2015 yılına kadar TCDD'nin 80 elektrikli lokomotif ihtiyacının TÜLOMSAŞ tesislerindeki üretimle karşılanmasını ve hızlı tren projelerinin imalat aşaması ile bakım servis aşamalarında aktif olarak yer alınmasını hedeflediklerini belirtti.

Aslan Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Sacettin Aslan ise dünyada 200 kilometrenin üzerindeki mesafelerde demiryolu taşımacılığının karayolu taşımacılığına tercih edildiğini dile getirdi.

Aslan, ''Uluslararası rekabet ortamlarında sesimizi daha gür duyurabilmek için lojistik sektörünün lokomotifi olmaya adayız'' dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım Aslan Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Aslan ile birlikte vagonların teslim tutanaklarını imzaladı. Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra üretilen lokomotiflerden birine binerek kısa bir süre gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious