Tüm dünya faiz indirimleri isterken, MB artırması istedi

Tüm dünya faiz indirimleri isterken, MB artırması istedi.14877
  • Giriş : 17.04.2008 / 16:47:00

Dünyanın en yüksek faizini veren ülke ünvanını, İzlanda'ya kaptıran Türkiye, sıcak para oyunuyla karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın en yüksek faizini veren ülke ünvanını, İzlanda'ya kaptıran Türkiye, sıcak para oyunuyla karşı karşıya. Tüm dünya faiz indirimleri isterken, MB'den neden artırması istendi?

2008 yılının ilk üç ayında Türkiye'deki portföyleri yaklaşık 25 milyar dolar eriyen yabancı yatırımcılar, şimdi de faiz rantından olmamak için uluslararası kuruluşların raporlarına sarıldı.

Lehman Brothers tarafından bugün yayınlanan bir raporda TCMB Para Politikası Kurulu'nun yarın gerçekleşecek olan toplantısına ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

MERKEZ BANKASI'NIN GÖZÜNÜ KORKUTMAK İSTİYORLAR

Lehman Brothers artan enflasyonist baskıya dikkat çekerken TCMB'nin yakın bir zamanda faizleri artırmaması halinde ilerde daha köklü faiz artırımları yapmak zorunda kalabileceği öne sürüldü.

Lehman Brothers, TCMB'nin yarın faizleri 1 tam puan artırması gerektiğini öne sürerek böyle bir artırımın TCMB'nin kredibilitesini artırabileceğini ve piyasaların buna olumlu tepki vereceğini öne sürdü.
Faiz artırımı yapılması halinde euro ve dolar karşılığında satış yapılarak YTL'de tekrar pozisyon oluşturulabileceğini ifade etti.

RANT ORANI 1 PUAN AZALDI

Lehman Brothers'in açıklamasını yorumlayan piyasa uzmanları, Türkiye'de artan enflasyon nedeniyle reel faiz makasının daralmasının, sıcak paranın 1 puanlık kaybı anlamına geldiğini belirterek, "Zaten borsadaki düşüş nedeniyle parası eriyen sıcak paranın, bir de reel faiz getirisinden olmamak için bu tür baskı yolunu seçiyorlar" yorumunda bulundular.

TÜRKİYE'DEN VAZGEÇEMİYORLAR

Türkiye'nin reel faiz sıralamasında dünya 6. olduğunu belirten uzmanlar, daha fazla reel faiz veren Sırbistan, Ermenistan, Brezilya gibi ülkelerdeki ekonomi dinamiklerinin Türkiye'den iyi olmadığı için sıcak paranın Türkiye'den de çıkmak istemediklerini öne sürüyor.

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz artırımı ile reel faiz makasının açılacağını ve "yüksek faiz ve dolar-YTL takası ile daha fazla kâr edilebileceğine dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious