'Tüm mevsimlerin ülkesi' Türkiye

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile National Geographic dergisinin ortak projesi kapsamında, derginin Mayıs sayısında Türkiye'yi tanıtan "Tüm Mevsimlerin Ülkesi" eki çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ekte Türkiye'deki 4 mevsime uygun turistik etkinlikler yanında, Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesini ve turistik alanları gösteren harita yayınlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tanıtımını arttırmak ve turizmde bu yılın başında yükselişin devamını sağlamak amacıyla yurt dışında kültür ve tanıtma müşavirlikleri aracılığıyla reklam ve tanıtım faaliyetlerinin arttırıldığını söyledi.

Bu kapsamda Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile National Geograhip dergisi yetkililerinin ortak bir proje geliştirdiğini belirten Yazar, derginin 15 Nisan'da satışa çıkacak Mayıs sayısında Türkiye'nin tanıtılacağını kaydetti.

Türkiye ekinin dergi içine katlanarak zımbalanacağını anlatan Yazar, "Böylece okur bunu alarak, istediği zaman referans olarak kullanabilecek ve Türkiye'ye gelirken rahatlıkla yanında taşıyabilecek" dedi.

Buna göre, dergide Türkiye "Tüm Mevsimlerin Ülkesi" olarak tanıtılacak. Altı tam sayfadan oluşacak ekin bir yüzünde Türkiye, dört mevsim boyunca hemen hemen bütün sporların yapılabildiği, tarih ve kültürel zenginleri görme ve tatil imkanları ile alışveriş açısından bir çok olanak sunan ülke olarak anlatılıyor.

Kış mevsiminde Uludağ ve Palandöken'in kaliteli kayak imkanı sunduğu, Antalya Saklı kentte ise sabah kayak, öğleden sonra deniz-kum-güneş tatili yapılabileceği dile getiriliyor. Bunun yanında Mevlana törenleri ile Demre'de yapılan "Noel Baba şenlikleri"nin kış ayında yapıldığı hatırlatılıyor.

Türkiye'nin 9 bin bitki çeşitliliğinin de bahar ayında görülebileceği kaydedilen ekte, baharın Pamukkale ile Roma dönemi eserlerini gezmek ve İstanbul'u görmek için en iyi dönemlerden biri olduğu ifade ediliyor.

Yaz aylarında da, tatil için Türkiye'nin Akdeniz çanağındaki en güzel kıyılara sahip olduğu ve Fethiye, ölüdeniz ile Babadağ gibi yerlerin de sportif faaliyetler için uygunluğu anlatılıyor.

Deniz tatili yapmak istemeyenler için de Çoruh nehrinde rafting ile Karadeniz ve Akdeniz yayları tavsiye ediliyor.

Sonbaharın Karadeniz'de çay toplama mevsimi olduğu belirtilerek, görmek isteyenlere çağrıda bulunulan ekte bu dönemde Kapadokya ve Nemrut'un güzelliği vurgulanıyor.

ETKİNLİK TAKVİMİ VE HARİTA BULUNACAK

Ekin etkinlik takvimi bölümünde St. Nicolas'ın doğum günü, Mevlana anma törenleri, İstanbul Film Festivali, Ankara Müzik Festivali, Uluslararası Yat Festivali, İstanbul Müzik Festivali gibi yıl boyunca yapılacak tüm etkinlikler veriliyor. Ekin arka yüzünde de ülkemizin turistik ve kültürel değerlerinin yer aldığı bir Türkiye haritası bulunuyor.

Ayrıca, ekten 5 bin adet daha hazırlanacağı ve bunların Müşavirlik tarafından çeşitli etkinliklerde de dağıtılacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious