Tüm partiler birleşti, tersanelerdeki drama el attı

Tüm partiler birleşti, tersanelerdeki drama el attı.15183
  • Giriş : 22.02.2008 / 02:18:00
  • Güncelleme : 22.02.2008 / 00:02:17

Oluşturulacak komisyonlardaki vekiller, ‘ acıların dinmesi ’ için tersane bölgesine gidiyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son yıllarda ardı ardına gelen tersane ölümleri, dikkatleri gemi inşa alanlarına çevirdi. Tersanelerdeki sıkıntı ve arıza sonu dramla biten acı olaylara yol açıyor. Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı denetimler, Sektörün ne kadar büyük güvenlik ve sağlık ihmali içinde olduğunu gözler önüne serdi.

TERSANELERDE GÜVENLİK İHMALİ

Ağır koşullar nedeniyle günde 7 buçuk saatten fazla çalışmaması gereken işçiler çoğu zaman günde 13 – 14 saat çalışıyor. Hatta aldıkları siparişleri yetiştirmek isteyen Firmalar, işçileri 20 saat çalıştırdığı ortaya çıktı.

İŞTE ACI TABLO

Çalışma müfettişlerinin Tuzla'da yaptığı denetim Tersane Bölgesinde 588 eksiklik tespit etti. İncelemeler Tuzla Bölgesinde sadece 2 işyerinin yasal duruma uygun davrandığını ortaya koydu. 15 Kasım 2007 ile 15 Şubat 2008 tarihleri arasında işin yürütümü denetimi kapsamında, 21 üst işveren ve 53 alt işverenin (taşeron) denetlendi. Ve toplam 1.9 milyon YTL idari para cezası kesildi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, denetimlerde ortaya çıkan en acı tablonun taşeronlaşma olduğunu açıkladı. Tersaneler bölgesinde çalışan işçilerin sadece %10’u kadrolu. Yani çalışanların % 90’ı taşeron işçi. Ve bu işçilerin büyük bir çoğunluğu yaptıkları işle ilgili herhangi bir eğitimden geçirilmemiş kişiler…

İHMAL ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR

İhmal nedeniyle tersanelerde bilanço iyice ağırlaştı. Sadece son 1 buçuk ayda hayatını kaybeden işçi sayısı 6’ya ulaştı. Bu rakam son 7 ayda 19’u, son 7 yılda ise 49’u buldu. Yürekleri sızlatan işçi ölümlerinin bir türlü önüne geçilemeyince devreye Türkiye Büyük Millet Meclisi girdi. Dört bir koldan işçi ölümlerinin nedenini araştıran Milletvekilleri, tersane bölgesine gitme kararı aldı. Hem Sağlık hem de İnsan Hakları Komisyonu alarm veren tersanelerde inceleme başlattı.

‘ Ölümler son bulsun, acılar dinsin ’ diye yola çıkan İktidarı, muhalefeti tüm vekiller, sadece çok önemli olaylarda kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun biran önce oluşturulmasını istiyor.


Oluşturulacak Araştırma Komisyonu, sonu ölümle biten iş kazalarının üstüne gidecekler. Oluşturulan Alt Komisyonun Başkanı AK Parti Çorum Milletvekili Başkanı Agah Kafkas, “Elinde belgesi olan, size bilgi vermek istiyorum diyen kim varsa, bu konuda gelen tüm talepleri dinleyeceğimizi bu olayın karanlık hiçbir yanı kalmaması için sonuna kadar çalışmakta kararlıyız ” dedi.

Tersanelerin işçi mezarlığı haline gelmemesi için ilk olarak Taşeron uygulaması değiştirilecek. İstihdam Paketinde yapılacak değişiklikle, tersanelerde vasıfsız eleman çalıştırılması yasaklanacak. Sağlıkla ilgili tüm önlemler de İşletmeciler tarafından alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious